Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Zasady udzielania urlopu pracownikowi niepełnoetatowemu
Od 1 marca 2016 r. zatrudniamy na czas nieokreślony, na 1/8 etatu, pracownika, który posiada ponad 10-letni staż urlopowy. Świadczy on pracę codziennie, od poniedziałku do piątku, po 1 godzinie. Ile dni urlopu przysługuje mu w 2016 r. i w jaki sposób go udzielić, wiedząc że świadczy pracę po jednej godzinie na dobę?
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego etatu (art. 154 § 2 K.p.). Za podstawę bierze się wymiar urlopu przysługujący pracownikowi ze względu na posiadany ogólny staż urlopowy. Jest to 20 dni urlopu przy stażu poniżej 10 lat lub 26 dni urlopu przy stażu co najmniej 10-letnim. Jeśli z obliczeń wynika niepełny dzień urlopu, podlega on zaokrągleniu w górę do pełnego dnia (zaokrąglenie niepełnego dnia urlopu nie dotyczy urlopu wypoczynkowego przysługującego w roku kalendarzowym, w którym pracownik po raz pierwszy w życiu podjął pracę w ramach stosunku pracy).
Urlop wypoczynkowy jest udzielany wyłącznie na dni, które są dla pracownika dniami roboczymi oraz w wymiarze tylu godzin, ile w danym dniu pracownik powinien przepracować, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dlatego, w celu ułatwienia rozliczenia udzielonego urlopu, obliczony według podanych reguł wymiar urlopu należy także przeliczyć na godziny, przy czym stosownie do art. 1542 § 2 K.p., jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (lub mniej przy niższej normie).
Niekiedy w praktyce zdarza się, że udzielenie urlopu pracownikom niepełnoetatowym na faktyczne dni ich pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w tym dniu, powoduje skorzystanie przez nich z większej niż 26 liczby realnych dni wolnych od pracy. Taka "zwyżka" realnego urlopu nie jest wynikiem błędu, ale skutkiem wcześniejszego zaokrąglenia wymiaru urlopu, jakiego należy dokonać ustalając jego wymiar proporcjonalnie do wymiaru etatu.
Przykład
Pracownik zatrudniony od 1 marca 2016 r. na 1/8 etatu na czas nieokreślony posiada ponad 10-letni staż pracy. Wykonuje on prace od poniedziałku do piątku po 1 godzinie na dobę. Pracownikowi w 2016 r. przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 4 dni: 1/8 etatu × 26 dni = 3,25, po zaokrągleniu 4 dni, 4 dni × 10/12 = 3,33, po zaokrągleniu 4 dni, 4 dni × 8 godz. = 32 godz. Ponieważ pracownik wykonuje pracę codziennie po 1 godzinie, to korzystając z urlopu będzie miał faktycznie 32 dni wolne od pracy (32 godz. : 1 godz. = 32 dni). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|