Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Urlop pracownika zatrudnionego w zadaniowym czasie pracy
Od maja br. zatrudniliśmy pracownika w zadaniowym systemie czasu pracy. W jaki sposób ustala się liczbę godzin udzielonego mu urlopu wypoczynkowego?
Pracownikowi zatrudnionemu w zadaniowym czasie pracy urlop jest udzielany na zasadach dotyczących ogółu pracowników.
Zadaniowy system czasu pracy może być stosowany w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy (art. 140 K.p.). Czas pracy w tym systemie nie jest określony godzinowo, a jedynie wymiarem przydzielonych pracownikowi do wykonania obowiązków. Zadania pracownika powinny być ustalone w taki sposób, aby mógł je wykonać w ramach ogólnych norm czasu pracy określonych art. 129 K.p. W myśl powołanego przepisu, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym. Zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy pracownik ma swobodę w rozłożeniu sobie godzin wykonywania zajęć, dlatego nie ustala się dla niego rozkładu czasu pracy. Ponadto nie ewidencjonuje się jego godzin pracy, ograniczając prowadzenie ewidencji do urlopów i innych nieobecności (art. 149 K.p.).
Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu według powyższych zasad, jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 1-2 K.p.).
Specyfika systemu zadaniowego polega na braku rozkładu czasu, co powoduje trudności w praktycznym zastosowaniu przepisów urlopowych. Ponieważ w omawianej organizacji pracy pracownik zazwyczaj wykonuje obowiązki przez dowolną liczbę godzin, nie jest wiadome, ile godzin przepracowałby w dniu urlopu. Dlatego na potrzeby wykorzystywania urlopu przyjmuje się, że każdy dzień pracy obejmuje 8 godzin.
Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego oznacza konieczność odpowiedniego zmniejszenia zakresu powierzonych zadań w miesiącu korzystania z urlopu. Wymiar zadań w każdym miesiącu powinien być dostosowany do wymiaru czasu pracy, czyli do liczby godzin przypadających do przepracowania w tym miesiącu.
Przykład
Pracownik legitymujący się 10-letnim stażem urlopowym jest zatrudniony na pełny etat w zadaniowym czasie pracy. W maju br. korzystał z 7 dni urlopu. Za każdy dzień urlopu pracodawca odpisał z puli urlopowej pracownika po 8 godzin, ponieważ taka jest norma dobowa czasu pracy przy zatrudnieniu na pełny etat, niezależnie od faktu, iż pracownik mógłby wykonywać pracę przez inną liczbę godzin w ciągu dnia. Oznacza to zmniejszenie puli urlopowej wynoszącej w ciągu roku 208 godzin (26 dni x 8 godz.) o 56 godzin (7 dni × 8 godz.). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|