Uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 47 (1297) z dnia 13.06.2016
Zasiłek macierzyński za okres udzielonego wcześniej dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Nasza pracownica w dniu 14 grudnia 2015 r. urodziła bliźnięta. Bezpośrednio po porodzie, dochowując ustawowego terminu, złożyła wniosek o 31-tygodniowy urlop macierzyński, 8-tygodniowy dodatkowy urlop macierzyński i 26-tygodniowy urlop rodzicielski. Czy w związku ze zmianą przepisów, dotyczących likwidacji dodatkowego urlopu macierzyńskiego, pracownica powinna poprawić albo uzupełnić wniosek wskazując, że wnioskuje o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?
Z dniem 2 stycznia 2016 r., za sprawą ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1268 ze zm.), uchylone zostały przepisy o dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jednocześnie ustawodawca wydłużył urlop rodzicielski - odpowiednio do 32 lub 34 tygodni. W ostatecznym rozrachunku, urlop z tytułu rodzicielstwa nadal jest należny przez analogiczny jak dotychczas okres, a więc obowiązujący do 1 stycznia 2016 r.
Wprowadzone zmiany spowodowały, że udzielony wcześniej dodatkowy urlop macierzyński lub dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego ulega z mocy prawa zamianie na urlop rodzicielski, jeżeli jego początek przypada po dniu 1 stycznia 2016 r. Nie ma zatem potrzeby poprawiania lub uzupełniania złożonego wcześniej przez pracownicę wniosku o urlopy z tytułu macierzyństwa.
Skoro pracownica, o której mowa w pytaniu, urodziła dzieci (bliźnięta) w dniu 14 grudnia 2015 r., to do 17 lipca 2016 r. będzie przebywała na urlopie macierzyńskim. Z dniem 18 lipca 2016 r. rozpocznie korzystanie z 34-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, mimo że pierwotnie występowała o udzielenie 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Kalkulator urlopów macierzyńskich i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Na urlopie rodzicielskim będzie przebywała do 12 marca 2017 r., chyba że wcześniej zrezygnuje z całości lub części tego urlopu.
Jeśli natomiast chodzi o wysokość zasiłku macierzyńskiego, to w zasadzie, jak dotychczas, w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przez pierwsze 39 tygodni zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, a za pozostałe 26 tygodni - 60% tej podstawy. Możliwe jest również wypłacanie zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres, m.in. pracownicy, która tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu w ustawowym terminie (obecnie nie później niż 21. dnia po porodzie) wystąpiła o udzielenie w pełnym wymiarze przysługujących jej urlopów z tytułu rodzicielstwa.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|