Uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 47 (1297) z dnia 13.06.2016
Umowa zlecenia a prawo do zasiłku macierzyńskiego
Kobieta zatrudniona na umowę zlecenia na czas określony (do dnia 31 lipca 2016 r.), podlega z tego tytułu m.in. dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy jeżeli ubezpieczona ta pójdzie na zwolnienie lekarskie w trakcie trwania tej umowy, to po porodzie nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego w głównej mierze uzależnione są od tego, czy kobieta zainteresowana uzyskaniem tego świadczenia urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, czy też już po jego ustaniu. Stanowi o tym art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Osoba wykonująca umowę zlecenia podlega z tego tytułu ubezpieczeniu chorobowemu na zasadzie dobrowolności. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje odpowiednio od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem lub od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.
Natomiast ubezpieczenie to w przypadku zleceniobiorcy ustaje odpowiednio:
- od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony, lub
- od dnia ustania tytułu podlegania temu ubezpieczeniu.
Kwestie te reguluje art. 11 i 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).
Zakładając, że kobieta, o której mowa w pytaniu, nie występowała/wystąpi o wyłączenie jej z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, będzie podlegała temu ubezpieczeniu do czasu zakończenia umowy zlecenia, tj. do dnia 31 lipca 2016 r. Jeśli w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (czyli w trakcie trwania umowy zlecenia) urodzi dziecko, uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to będzie jej przysługiwało nie tylko przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, ale również - o ile wystąpi z takim wnioskiem - urlopu rodzicielskiego (art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Poród po zakończeniu umowy zlecenia (ustaniu ubezpieczenia chorobowego), tj. po dniu 31 lipca 2016 r., nawet jeśli w tym czasie kobieta będzie przebywała na zasiłku chorobowym, uniemożliwi jej nabycie uprawnień do zasiłku macierzyńskiego.
Co prawda ustawa zasiłkowa w art. 30 przewiduje możliwość skorzystania z zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jednak nie dotyczy ona przypadku, o którym mowa w pytaniu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|