Składki społeczne i zdrowotna zatrudnionego emeryta lub rencisty
Podstawę wymiaru składek ZUS pracowników (w tym również emerytów i rencistów) stanowi przychód, w rozumieniu przepisów o pdof z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Przy czym roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Tak wynika z art. 19 ust. 1 ustawy systemowej.
W 2016 r. roczny limit podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych wynosi 121.650 zł.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe pracowników stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z tym że bez stosowania jej ograniczenia do kwoty rocznego ich limitu.
W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków, a także tych składników przychodu, które zostały wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej rozporządzenia składkowego).
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników ustala się stosując przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, z zastrzeżeniem, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne:
- uwzględnia się wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,
- nie stosuje się jej ograniczenia do trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
- podstawę tę pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe w części finansowanej przez pracowników.
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za pracownika jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu pracownika i odprowadza pracodawca. Podlega ona odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych - na zasadach określonych w ustawie o pdof, czyli w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru.
W razie gdy obliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% podstawy wymiaru jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, to płatnik (pracodawca) dokonuje obniżenia tej składki do wysokości zaliczki, co wynika z art. 83 ust. 1 ustawy zdrowotnej.
W przypadku nieobliczania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przez płatnika, od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki, zgodnie z przepisami ustawy o pdof, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł (art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|