Świadczenie przedemerytalne dla byłego rencisty
Przez sześć ostatnich lat pobierałem rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ubiegałem się o to świadczenie na dalszy okres, jednak odmówiono mi jego przyznania ze względu na odzyskanie zdolności do pracy. Kilka dni temu otrzymałem stosowną decyzję w tej sprawie. Wiem, że mając ukończone 61 lat i udowodnione ponad 25 lat stażu pracy, spełniam warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego. Powinienem jednak zarejestrować się w urzędzie pracy w terminie 30 dni od ustania prawa do renty. W moim przypadku termin ten już minął (rentę pobierałem do końca czerwca br.). Czy to oznacza, że nie nabędę prawa do świadczenia przedemerytalnego?
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przewidziane zostało m.in. dla osób, które były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Wymagane jest jednak od nich, aby zarejestrowały się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, która była pobierana nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat. Ponadto do dnia, w którym ustało prawo do renty, osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne musi spełnić kryterium odpowiedniego wieku oraz udowodnić stosowną długość okresu uprawniającego do emerytury. Mianowicie wymagane jest ukończenie co najmniej 55 lat przez kobietę oraz 60 lat przez mężczyznę i osiągnięcie wymienionego okresu, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Tak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Z literalnego brzmienia wskazanej normy prawnej wynika, że na zarejestrowanie się w urzędzie pracy ustawodawca wyznaczył 30 dni od dnia ustania prawa do renty. Zgodnie jednak z interpretacją organu rentowego, prezentowaną na stronie internetowej tej instytucji www.zus.pl, w przypadku osoby pobierającej rentę okresową, która nie później niż w miesiącu, od którego ustało prawo do tej renty, złoży wniosek o przyznanie świadczenia na dalszy okres, a w wyniku postępowania orzeczniczego zostanie wydana decyzja odmawiająca przyznania prawa do renty na dalszy okres, 30-dniowy termin liczony jest od daty otrzymania takiej decyzji przez osobę zainteresowaną.
Jeśli więc od otrzymania przez Czytelnika decyzji o odmowie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy na dalszy okres nie upłynął jeszcze 30-dniowy termin oraz wystąpił on o ustalenie dalszego prawa do renty nie później niż w miesiącu, od którego ustało prawo do renty, spełni on kryteria do świadczenia przedemerytalnego w omawianym zakresie. W tym przypadku organ rentowy uzna bowiem, że został zachowany 30-dniowy termin na czynności związane z zarejestrowaniem się w urzędzie pracy.
Ustanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, następuje z ostatnim dniem okresu, na który przyznano rentę, a w sytuacji, gdy ubezpieczony dochodzi ustalenia jej na dalszy okres, z dniem uprawomocnienia się decyzji odmawiającej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 23 września 2014 r., sygn. akt II UK 562/13 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|