Od przedsiębiorcy wymagane jest ogłoszenie upadłości firmy
Niespełna dwa lata temu postanowiłam pracować na własny rachunek. Rozpoczęta działalność pozarolnicza nie przynosi jednak oczekiwanych efektów, dlatego też podjęłam decyzję o jej likwidacji. Ponieważ mam udokumentowane ponad 20 lat pracy i wkrótce ukończę 56 lat, zamierzam złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Czy to prawda, że warunkiem uzyskania świadczenia jest prowadzenie działalności przez 2 lata i pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 6 miesięcy?
Świadczenie przedemerytalne przysługuje m.in. osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które po określonym przez ustawodawcę okresie jej prowadzenia mają problemy ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Jest to jednak bardzo ogólne założenie. Od osoby, której ma być przyznane świadczenie przedemerytalne, wymaga się bowiem spełnienia szeregu warunków. Zostały one określone w art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli do dnia ogłoszenia upadłości:
- przez okres nie krótszy niż 24 miesiące nieprzerwanie prowadziła działalność i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne,
a ponadto:
- ukończyła co najmniej 61 lat - mężczyzna i 56 lat - kobieta,
- posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet.
Świadczenie przedemerytalne przysługuje wymienionej osobie po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Tak więc, aby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego, Czytelniczka musi m.in. prowadzić działalność gospodarczą nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące i opłacać z tego tytułu składki oraz pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni, a zaprzestanie prowadzenia działalności musi nastąpić z powodu ogłoszenia jej upadłości w sposób określony prawem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|