Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie
Następnego dnia po zakończeniu pobierania zasiłku dla bezrobotnych wystąpiłem do ZUS z wnioskiem o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Kilka dni temu otrzymałem decyzję odmowną, mimo że wcześniej przy składaniu wymaganych dokumentów byłem zapewniany, że spełniam warunki do uzyskania prawa do tego świadczenia. Organ rentowy ostatecznie nie uwzględnił jednak jednego z moich okresów zatrudnienia. Absolutnie nie zgadzam się ze stanowiskiem ZUS. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Postępowanie przed organem rentowym kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Akt ten podlega kontroli sądowej. Oznacza to, iż od wydanej przez ZUS decyzji w sprawie m.in. prawa do świadczenia przedemerytalnego osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia odwołania do właściwego sądu w terminie i według określonych zasad.
Odwołanie od decyzji ZUS można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu sporządzonego przez organ rentowy.
Rozpoznanie odwołania od decyzji odmawiającej prawa do świadczenia przedemerytalnego należy do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Aby dochować terminu na wniesienie tego środka zaskarżenia, należy dopełnić tej czynności w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie można złożyć na piśmie bezpośrednio w organie rentowym. Ubezpieczony może również wnieść je ustnie do protokołu sporządzonego przez organ, który wydał sporną decyzję.
Odwołanie w zasadzie powinno być skierowane do sądu, z jego treści powinno wynikać niezadowolenie osoby zainteresowanej. Najistotniejsze, aby wskazać decyzję, którą ubezpieczony zaskarża. Pomocne mogą być zarzuty skierowane przeciwko wydanemu aktowi administracyjnemu.
Co istotne, odwołanie musi być podpisane przez osobę zainteresowaną, upoważnioną przez nią albo jej pełnomocnika. W takim przypadku do odwołania należy dołączyć stosowne pełnomocnictwo dla osoby dokonującej tej czynności prawnej.
Uchylenie zaskarżonej decyzji Może się zdarzyć, że organ rentowy uzna odwołanie za słuszne. Wówczas powinien zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. Jeśli jednak tak się nie stanie, ZUS ma obowiązek przekazać odwołanie wraz z aktami sprawy i uzasadnieniem właściwemu sądowi w terminie 30 dni liczonych od dnia wniesienia odwołania. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|