Uczennica przyuczająca się do wykonywania zawodu z prawem do zasiłku macierzyńskiego
Jedna z uczennic, zatrudniona w mojej firmie w ramach przyuczenia do wykonywania zawodu (II rok nauki), jest w ciąży i niedługo urodzi dziecko. Czy z tego tytułu będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński? Dodam, że jestem uprawniona do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Jeżeli pracownica młodociana urodzi dziecko jeszcze w trakcie trwającego zatrudnienia, zasiłek macierzyński będzie jej przysługiwał.
Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem m.in. ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Tak wynika z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Co więcej, świadczenie to będzie jej przysługiwało nie tylko za okres urlopu macierzyńskiego, ale również, jeżeli wystąpi z takim wnioskiem, za okres urlopu rodzicielskiego. W razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie będzie zatem mogła korzystać z tego świadczenia przez maksymalnie 52 tygodnie.
Warto jednak zwrócić uwagę na wysokość należnego uczennicy zasiłku macierzyńskiego.
Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika młodocianego, tak jak w przypadku innych pracowników, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy ubezpieczenia, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, chyba że niezdolność do pracy powstała przed upływem wskazanego okresu. Wówczas przyjmuje się wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika.
Tak wynika z art. 3 pkt 3 oraz art. 36 ustawy zasiłkowej.
Kalkulatory urlopów macierzyńskich i rodzicielskiego dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Wynagrodzenie wypłacane uczniom ustalone zostało jako odpowiedni procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, uzależniony od roku odbywania nauki. Szczegółowo kwestie te określa § 19 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
Przykładowo w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2016 r. dla uczniów w II roku nauki nie może być ono niższe od kwoty wynoszącej 209,07 zł.
Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi odpowiednio 100% i 60% albo 80% obliczonej podstawy wymiaru zasiłku za stosowny okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres m.in. urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego.
Mimo że zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla pracownika młodocianego są analogiczne jak dla pozostałych pracowników, to jednak bez gwarancji najniższej podstawy wymiaru zasiłku. Wysokość należnego uczennicy zasiłku może zatem okazać się bardzo niska.
Tym samym, biorąc pod uwagę wynagrodzenie pracownicy młodocianej, ustalając wysokość należnego jej zasiłku macierzyńskiego należy pamiętać o regulacji wynikającej z art. 31 ust. 3a-3c ustawy zasiłkowej. Otóż w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (wynoszącego 1.000 zł), kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Jeśli zasiłek macierzyński przysługuje za część miesiąca, podwyższenie ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest on wypłacany.
Co ważne, podwyższenie jest wypłacane bez wniosku osoby uprawnionej, jednak po uprzednim złożeniu przez nią m.in. oświadczenia, czy zasiłek macierzyński przysługuje jej z więcej niż jednego tytułu, a jeżeli tak, to który płatnik jest zobowiązany do wypłacenia kwoty podwyższenia. Przy czym gdy jednym z płatników zasiłku jest ZUS, podmiotem wypłacającym kwotę podwyższenia jest ten organ.
Jeśli przed urlopem macierzyńskim pracownica młodociana będzie korzystała z innych świadczeń chorobowych, np. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego i między należnymi jej świadczeniami nie będzie przerwy, albo będzie ona krótsza od trzech pełnych miesięcy kalendarzowych, nie będzie konieczne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. W świetle art. 43 ustawy zasiłkowej stanowić ją bowiem będzie podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego świadczenia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|