Chorobówka dla młodzieży zatrudnionej na okres wakacji
Pierwszy raz w tym roku nasza firma postanowiła zatrudnić na okres wakacji na umowę o pracę (z reguły w niepełnym wymiarze czasu pracy) kilku uczniów i studentów. Czy jeśli któryś z nich zachoruje, to będzie mu przysługiwało świadczenie chorobowe? Jeżeli tak, to w jaki sposób ustala się wysokość należnego mu świadczenia?
Uczniowie i studenci zatrudnieni na okres wakacji z reguły nie mają wcześniejszego okresu ubezpieczenia chorobowego. Tym samym jako pracownicy nie nabywają prawa do wynagrodzenia chorobowego i zasiłków od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu. Okres tzw. wyczekiwania na to prawo wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Nie jest on wymagany od absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową.
Termin 90 dni od ukończenia szkoły liczy się od daty podanej w świadectwie, a za dzień ukończenia studiów dla większości przyjmuje się datę złożenia egzaminu dyplomowego.
Jeżeli więc we wskazanym wcześniej terminie pracę podjął absolwent szkoły (lub studiów), to w razie ewentualnej choroby nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy.
Pozostali uczniowie/studenci, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, muszą spełnić wymóg 30 dni wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych. Bez okresu wyczekiwania może im przysługiwać prawo do:
- wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy,
- zasiłku opiekuńczego,
- zasiłku macierzyńskiego.
Ustalenie wysokości świadczeń chorobowych należnych uczniom i studentom odbywa się na takich samych zasadach jak dla ogółu pracowników. Do jej obliczenia z założenia przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za okres 12 lub pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia. W praktyce najczęściej jest to jeden miesiąc poprzedzający chorobę (jeśli zatrudnienie trwa od pierwszego roboczego dnia miesiąca) lub uzupełnione wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała ta niezdolność.
Przykład Student, zatrudniony na umowę o pracę na okres od 1 czerwca do 30 września 2016 r., dostarczył zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 11 do 18 lipca 2016 r. Ponieważ jego niezdolność do pracy powstała po upływie 30 dni podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu (okres wyczekiwania upłynął z dniem 30 czerwca 2016 r.), przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy. Podstawę wymiaru należnego mu świadczenia stanowi wynagrodzenie wypłacone mu za jedyny pełny miesiąc kalendarzowy poprzedzający powstanie niezdolności do pracy, tj. za czerwiec 2016 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|