Zgłoszenie w ZUS osoby blisko spokrewnionej z przedsiębiorcą
Zamierzam zatrudnić w swojej firmie matkę na podstawie umowy o pracę. Oboje prowadzimy odrębne gospodarstwa domowe. Czy mam ją zgłosić z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia, czy właściwym dla osób współpracujących?
"(...) W tym konkretnym przypadku spełniona jest przesłanka bycia rodzicem, ale brak jest spełnionej przesłanki prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego i współpracowania przy prowadzeniu tej działalności.
(...) Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Jednocześnie (...) za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.
W konsekwencji należy przyjąć, że o statusie osoby współpracującej decyduje współpraca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, ścisła więź rodzinna z osobą prowadzącą działalność gospodarczą oraz prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.
(...) zawarcie umowy o pracę będzie wiązało się ze współpracą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, jednakże samo zawarcie umowy o pracę (...) nie oznacza jeszcze, że należy uznać matkę Wnioskodawcy za osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy (...). Rozstrzygnięcie tytułu do ubezpieczeń społecznych w przedstawionej sytuacji zależne jest od spełnienia drugiej z przedstawionych przesłanek, tj. prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Wspólnota gospodarstwa domowego oznacza, że pozostające w niej osoby wspólnie zamieszkują i mają zaspakajane potrzeby ze środków będących w dyspozycji wspólnoty (rodziny). Powyższe oznacza również, iż istotny jest nie tylko adres zamieszkania (zameldowania), lecz także okoliczności takie jak prowadzenie wspólnego budżetu domowego oraz współpraca w załatwianiu codziennych spraw życiowych.
(...) Wnioskodawca nie prowadzi z matką wspólnego gospodarstwa domowego. (...) w sytuacji nieprowadzenia przez przedsiębiorcę i zatrudnionego członka rodziny (matkę) wspólnego gospodarstwa domowego, osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik a nie jako osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej (...)".
(interpretacja Oddziału ZUS w Lublinie z dnia 9 czerwca 2016 r., znak: WPI/200000/43/594/2016)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|