Składki ZUS ze zlecenia dla osoby zatrudnionej na etacie
Zatrudniłam na umowę zlecenia osobę, która w innej firmie pracuje na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Zleceniobiorca przedłożył mi dokument, z którego wynika, iż z etatu uzyskuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie wyższej od minimalnego. Czy to oznacza, że ze zlecenia będzie on podlegać obowiązkowo jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu i tym samym będę za niego opłacać tylko składkę zdrowotną? Czy będzie tak też wtedy, gdy pracownik ten zachoruje i jego pensja z etatu będzie niższa od kwoty minimalnej?
"(...) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają (...) osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi (o ile nie są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studentami do ukończenia 26 roku życia).
Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca pracę na podstawie umowy o pracę, spełniająca jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem, niż pracodawca, jeżeli w ramach tej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy jest obejmowana obowiązkowo tymi ubezpieczeniami wyłącznie ze stosunku pracy, jeżeli wynagrodzenie ze stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca nie jest niższe, niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Reasumując, jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonująca umowę zlecenie, zawartą z innym podmiotem niż własny pracodawca i która nie jest wykonywana na jego rzecz, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Natomiast z tytułu wykonywania umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają dla niej charakter dobrowolny, jeżeli podstawa wymiaru składek ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę. (...) nie zachodzi w takim przypadku podstawa do podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, ani obowiązkowo ani dobrowolnie. Natomiast ubezpieczenie wypadkowe jest dla takiej osoby obowiązkowe (art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Ponadto, jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonująca umowę zlecenie, zawartą z innym podmiotem niż własny pracodawca i która to umowa nie jest wykonywana na jego rzecz, ma w umowie o pracę zagwarantowane minimalne wynagrodzenie będzie w dalszym ciągu podlegała ubezpieczeniom społecznym jedynie z tytułu umowy o pracę bez względu na fakt, iż przebywa w danym miesiącu na absencji, która uniemożliwia jej osiągnięcie minimalnego wynagrodzenia. (...)".
(interpretacja Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 16 lutego 2016 r., znak: DI/100000/43/141/2016)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|