ZUS z tytułu udostępniania pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych
Wynajmuję od innego podmiotu gospodarczego samochody osobowe, które następnie przekazuję niektórym pracownikom do używania zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Wprowadziłem w regulaminie wynagradzania zapis dotyczący prawa pracownika do korzystania z samochodu służbowego w celach prywatnych. Czy przychód, który uzyska pracownik z tego tytułu, korzysta z wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego?
"(...) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Ponadto zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy (...) o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Jednocześnie (...) obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w przypadku zaistnienia obowiązku ich opłacania, ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
(...) przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ściśle uzależniają włączenie danego świadczenia do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników od zakwalifikowania go jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych.
(...) natomiast rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (...) w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2236 - przyp. red.) zawiera katalog zamknięty świadczeń z tytułu stosunku pracy, podlegających po spełnieniu ściśle określonych warunków wyłączeniu z tej podstawy. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 wskazanego rozporządzenia, wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlegają korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
(...) udostępnienie pracownikowi nieodpłatnie samochodu służbowego do celów prywatnych nie może być uznane za korzyść w formie »bezpłatnych przejazdów środkami lokomocji« w rozumieniu przepisu § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia (...). Pod wskazanym pojęciem należy rozumieć zorganizowaną i usystematyzowaną formę przemieszczenia się np. korzystanie z transportu publicznego na podstawie przekazanych przez pracodawcę biletów lub transportu zorganizowanego przez pracodawcę, a nie udostępnienie pracownikowi pojazdu do swobodnego używania. (...) czym innym jest oddanie pracownikowi samochodu służbowego do swobodnego używania, a czym innym zapewnienie pracownikom nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych »przejazdów środkami lokomocji«. W rezultacie niewłaściwym jest stosowanie rozszerzonej definicji pojęcia »środek lokomocji« bez uwzględnienia treści przepisu, w którym pojęcie to zostało zastosowane.
Ponadto sam fakt zawarcia w regulaminie wynagradzania zapisu o udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego do korzystania w celach prywatnych nie może stanowić przesłanki przesądzającej o uznaniu, iż pracodawca zapewnia pracownikowi korzyść, o której mówi wskazany (...) § 2 ust. 1 pkt 26 (...) rozporządzenia.
(...) Tym samym wartość świadczenia związanego z nieodpłatnym udostępnieniem pracownikowi samochodu służbowego do korzystania w celach prywatnych należy uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji również w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Stanowisko (...) znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sądowym. Sąd Okręgowy w Rzeszowie w wyroku z dnia 29 czerwca 2015 r. (sygn. IV U 699/15), potwierdzonym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 20 stycznia 2016 r. (sygn. III AUa 892/15) (...)".
(interpretacja Oddziału ZUS w Lublinie z dnia 25 maja 2016 r., znak: WPI/200000/43/551/2016)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|