Ubezpieczenie w ZUS pracownika oddelegowanego do pracy na obszar innego państwa
Prowadzę działalność gospodarczą na obszarze Polski. Część zatrudnionych przeze mnie pracowników wykonuje (w ramach oddelegowania na podstawie trójstronnego porozumienia) pracę w krajach, które nie należą do UE ani EOG, z którymi Polska nie podpisała dwustronnej umowy o zabezpieczeniu społecznym. Wynagrodzenie z tytułu pełnionych obowiązków jest im wypłacane w całości przez podmiot z kraju, do którego zostali oddelegowani. Wskazani pracownicy nie zawarli dodatkowej umowy o pracę z tym podmiotem zagranicznym. Na czas jej wykonywania za granicą nie udzieliłem im urlopu bezpłatnego. Uważam, że w tej sytuacji od kwoty przychodu uzyskanego przez tych pracowników nie muszę opłacać składek do ZUS. Czy jest to prawidłowe?
"(...) obowiązkowo ubezpieczeniom, emerytalnemu i rentowym podlegają pracownicy. (...) także ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe dla tych osób jest obowiązkowe.
Zgodnie z art. 13 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby fizyczne będące pracownikami podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku.
Przywołane przepisy stanowią o powszechnym charakterze podlegania ubezpieczeniom społecznym w odniesieniu do pracowników zatrudnionych przez polskie firmy, a świadczących swą pracę na terenie Polski. Obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy o pracę powstanie w przypadku osób, które na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami (bez względu na obywatelstwo, którym legitymują się takie osoby, lub jego brakiem).
Oznacza to, że obowiązkiem ubezpieczeń społecznych w Polsce objęci są wszyscy obywatele polscy posiadający tytuł do ubezpieczenia na obszarze Polski, ale również obywatele polscy zatrudnieni przez polskie podmioty za granicą. W tym drugim przypadku obowiązek ubezpieczeń może być wyłączony na mocy umowy międzynarodowej, której Polska jest stroną lub też na podstawie prawa wspólnotowego.
Z treści (wniosku o wydanie interpretacji - przyp. red.) wynika, że pracownicy wnioskodawcy wykonują pracę poza terytorium Polski w ramach istniejącego stosunku pracy łączącego pracowników z wnioskodawcą. (...) Wnioskodawca nie udzielił urlopu bezpłatnego pracownikom wykonującym pracę (przejściowo) poza terytorium Polski. Pracownicy (...) nie mają podpisanej umowy o pracę z podmiotem zagranicznym.
(...) stanowisko wnioskodawcy, iż nie ma on obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe z tytułu przychodu osiąganego przez pracowników w związku z pracą wykonywaną poza terytorium Polski należy uznać za nieprawidłowe. (...)".
(interpretacja Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 1 czerwca 2016 r., znak: DI/100000/43/546/2016)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|