Systemy i rozkłady czasu pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 67 (1317) z dnia 22.08.2016
Przedziały czasowe w ruchomej organizacji czasu pracy
W ramach ruchomej organizacji czasu pracy chcielibyśmy wprowadzić różne widełki czasowe rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach tygodnia, harmonogramowo dla pracownika roboczych. Czy jest to dopuszczalne?
TAK, jednak z zastrzeżeniem, iż wykonywanie pracy w rozkładzie ruchomym nie może pozbawiać pracownika prawa do zagwarantowanych w Kodeksie pracy odpoczynków.
Stosownie do art. 1401 § 1 i 2 K.p., pracodawca może wprowadzić tzw. ruchomą organizację czasu pracy w jednym z dwóch wariantów. Rozkład czasu pracy może przewidywać:
- różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla zatrudnionego dniami pracy,
- przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla niego dniem pracy.
Po prawidłowym wdrożeniu wskazanej organizacji, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Ponadto, wykonywanie pracy w ramach rozkładu ruchomego nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Regulacja art. 1401 § 2 K.p. posługuje się liczbą pojedynczą przewidując możliwość wprowadzenia "przedziału czasu", a nie "przedziałów czasu", w których pracownik decyduje o porze rozpoczęcia pracy w dniu dla niego roboczym. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, iż chodzi tu o jeden, stały przedział dla całego okresu rozliczeniowego. Rygor ten traci jednak na znaczeniu w aspekcie drugiego wariantu ruchomego czasu pracy, dopuszczającego różne godziny jej rozpoczynania. W tej sytuacji można uznać, że stosowanie więcej niż jednego przedziału godzin jest dopuszczalne.
Rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401 K.p., ustala się:
- w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi,
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe (art. 150 § 3 K.p.).
Organizacja ruchoma może być stosowana również na pisemny wniosek pracownika, niezależnie od ustalenia takich rozkładów czasu pracy, w trybie omówionym wyżej (art. 150 § 5 K.p.).
Przykład
Pracodawca, u którego obowiązuje system podstawowy, a praca jest wykonywana od poniedziałku do piątku, wprowadził ruchomy rozkład czasu pracy. W firmie nie występują związki zawodowe, dlatego zawarł porozumienie w tej sprawie z przedstawicielami pracowników. Wprowadzona organizacja pracy polega na wskazaniu przedziału godzin, w którym pracownicy mogą rozpocząć pracę, tj.: w poniedziałek od 700 do 900, we wtorek od 700 do 1000, od środy do piątku od 800 do 900. Ponieważ nie istnieje ryzyko naruszenia odpoczynku dobowego, wariant ten należy uznać za dopuszczalny. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|