Systemy i rozkłady czasu pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 67 (1317) z dnia 22.08.2016
Stosowanie przerywanej organizacji czasu pracy
Na podstawie art. 139 K.p., system przerywanego czasu pracy można wprowadzić, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, a partnerzy społeczni wyrażą zgodę.
System przerywanego czasu pracy umożliwia wprowadzenie przerwy w czasie świadczenia pracy, trwającej nie dłużej niż 5 godzin, powodującej podzielenie dniówki na dwie części. Okres przerw nie jest wliczany do czasu pracy, jednak za ich czas zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia tzw. przestojowego. Nie dotyczy to pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, nieobjętego działaniem organizacji związkowej, który może, lecz nie musi wprowadzić postanowienia umownego w sprawie odpłatności za przerwę.
Zgodnie z art. 139 § 2 K.p., w stosunku do zatrudnionych w systemach:
- równoważnym,
- w ruchu ciągłym,
- skróconego tygodnia pracy,
- weekendowym
nie można stosować przerywanego systemu czasu pracy.
Zakaz ten jest konsekwencją występowania w tych systemach przedłużonych dniówek roboczych, co w połączeniu z przerwą między dwoma odcinkami pracy mogłoby prowadzić do niemożności zapewnienia nieprzerwanych odpoczynków dobowych.
System przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa ustala się go w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
W przypadku gdy nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia w sprawie systemu przerywanego czasu pracy ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a K.p.
Pracodawca będący osobą fizyczną, prowadzący działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, wprowadza system przerywanego czasu pracy na podstawie umowy o pracę.
Przykład Pracodawca branży turystycznej nieobjęty układem zbiorowym pracy, zatrudniający kilkanaście osób w systemie podstawowym, prowadzi ośrodek wypoczynkowy. Ze względu na pory przygotowywania i wydawania posiłków chciałby zatrudniać pracowników obsługi w przerywanym systemie, z jedną przerwą w godz. od 1100 do 1500. Przerwa byłaby odpłatna, według zasad wskazanych w Kodeksie pracy. W świetle tego faktu oraz wobec niewystępowania zakładowej organizacji związkowej, pracodawca zwrócił się do uprzednio wyłonionych przedstawicieli pracowników z ofertą w sprawie stosowania przerywanego czasu pracy. System przerywany może być zastosowany pod warunkiem osiągnięcia porozumienia z przedstawicielami pracowników. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|