Systemy i rozkłady czasu pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 67 (1317) z dnia 22.08.2016
Ustalenie systemu równoważnego w małym zakładzie pracy
W naszej firmie zatrudniamy 11 osób i nie mamy regulaminu pracy. Jak prawidłowo wprowadzić równoważny system czasu pracy? Czy wystarczy zapis w informacji o warunkach zatrudnienia?
Informacja o warunkach zatrudnienia nie jest dokumentem właściwym do wprowadzania systemu lub rozkładu czasu pracy.
Jednym z podstawowych uprawnień pracodawcy jest wybór odpowiedniej organizacji pracy, która powinna gwarantować pełne wykorzystanie czasu pracy przez pracowników. Elementami tej organizacji są systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe, które ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, w obwieszczeniu.
Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, a także pracodawca, u którego zakładowa organizacja związkowa nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych, może stosować wydłużone okresy rozliczeniowe czasu pracy po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy. Nie dotyczy to jednak systemów czasu pracy.
Z kolei pracodawca nieobjęty regulaminem pracy oraz działaniem organizacji związkowej wprowadza je samodzielnie. System równoważny, charakteryzujący się większą od podstawowego uciążliwością pracy, jest dopuszczalny tylko w okolicznościach wskazanych w art. 135-137 K.p. Podstawowy wariant tego systemu jest dopuszczalny wówczas, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją.
Co do sposobu wprowadzania systemu równoważnego, to w rozpatrywanym przypadku należy tego dokonać w drodze obwieszczenia. Jest to akt wewnątrzzakładowy stosowany w mniejszych firmach (nieobjętych regulaminem), wywołujący takie same skutki jak regulamin pracy, który wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u pracodawcy. Pracodawca obowiązany jest zapoznać z treścią obwieszczenia każdego pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy. Tak wynika z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy... (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).
Przykładowe obwieszczenie o zmianie organizacji czasu pracy Obwieszczenie o zmianie organizacji czasu pracy z 8 sierpnia 2016 r. w Zakładzie Usług Budowlanych KIELNIA w Gdańsku, ul. Grójecka 16/3
Obwieszczenie wchodzi w życie 1 września 2016 r. Podstawa prawna: art. 150 § 1 K.p. |
|
Prezes Konrad Mastalerz |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|