Systemy i rozkłady czasu pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 67 (1317) z dnia 22.08.2016
Odpracowanie wyjścia prywatnego przez pracownika
Pracownik jest zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku w stałych godzinach rozkładowych (od 900 do 1700). Czy może odpracować wyjście prywatne przed rozpoczęciem dniówki, w której ono nastąpi?
TAK, o ile udzielenie zwolnienia od pracy w celach prywatnych nastąpi na pisemny wniosek pracownika, a odpracowanie nie naruszy odpoczynku dobowego.
Zazwyczaj rozpoczęcie pracy przed godziną wynikającą z rozkładu o charakterze stałym, o ile następuje po dniu roboczym, prowadzi do naruszenia normy dobowej, a w efekcie do wystąpienia godzin nadliczbowych. Czas pracy nie może bowiem przekraczać 8 godzin na dobę, która dla celów jego rozliczania obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od rozpoczęcia pracy zgodnie z obowiązującym rozkładem (art. 128 § 3 pkt 1 oraz art. 129 § 1 K.p.). Zatem godziny nadliczbowe może generować nie tylko wykonywanie dodatkowej pracy bezpośrednio po rozkładowej dniówce, lecz także wcześniejsze jej rozpoczęcie następnego dnia, chyba że wprowadzono organizację ruchomą, co jednak nie ma miejsca w sytuacji przedstawionej w pytaniu.
Należy wskazać, że odpracowywanie tzw. wyjścia prywatnego, czyli krótkiego zwolnienia od pracy dla celów prywatnych pracownika, w wymaganym trybie (udzielenia zwolnienia na pisemny wniosek pracownika) nie skutkuje wystąpieniem nadgodzin, pomimo naruszenia normy dobowej (art. 151 § 21 K.p.).
Kwestią sporną może być jedynie to, czy przez czynność "udzielenia" należy rozumieć zgodę na wyjście, czy faktyczne z niego skorzystanie. Zdaniem redakcji chodzi tu o wydanie zgody (zaaprobowanie) pisemnego wniosku pracownika w sprawie wyjścia prywatnego z pracy. Oznacza to, że wcześniejsze rozpoczęcie dniówki, będące odpracowaniem mającego nastąpić wyjścia, nie będzie powodowało godzin nadliczbowych.
Odpracowanie wyjścia prywatnego nie może naruszać prawa pracownika do 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego.
Przykład
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym (praca od poniedziałku do piątku od 900 do 1700) miał do załatwienia prywatną sprawę w urzędzie, co mogło nastąpić jedynie w czasie pracy. W tym celu we wtorek złożył pisemny wniosek o 2-godzinne zwolnienie od pracy następnego dnia (w środę), na co otrzymał zgodę. Jednocześnie strony uzgodniły, że odpracowanie zwolnienia nastąpi w tym samym dniu od 700 do 900, czyli przed rozpoczęciem rozkładowej dniówki. W normalnych warunkach wskazana praca pozaplanowa spowodowałaby wystąpienie dwóch godzin nadliczbowych z przekroczenia wtorkowej normy dobowej, która trwała od 900 we wtorek do 900 w środę. W opisanych okolicznościach praca między 700 a 900 nie stanowi pracy nadliczbowej. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|