Systemy i rozkłady czasu pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 67 (1317) z dnia 22.08.2016
Różne systemy czasu pracy stosowane w jednym zakładzie
W zakładzie zatrudniamy dwóch pracowników w podstawowym systemie czasu pracy po 8 godz. na dobę i 40 godz. na tydzień. Chcemy zatrudnić jeszcze jednego pracownika na pełny etat, jednak planujemy zastosować wobec niego system zadaniowy. Czy jest dopuszczalne, aby w jednym zakładzie były stosowane dwa różne systemy czasu pracy?
TAK. Przepisy prawa pracy nie ograniczają liczby systemów czasu pracy, które mogą być zastosowane w jednym zakładzie. Ważne jest tylko, aby wdrożenie określonego systemu było uzasadnione. Dla zdecydowanej większości systemów przesłanką ich zastosowania są wymogi związane z rodzajem pracy lub jej organizacją. Ważne są też przepisy formalne dotyczące ich wprowadzania.
Zadaniowy system czasu pracy stosuje się w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem jej wykonywania (art. 140 K.p.). Jeżeli w zakładzie pracy obowiązuje układ zbiorowy pracy lub regulamin pracy, zapis o stosowaniu systemu zadaniowego należy wprowadzić do tych aktów. W przypadku pracodawcy, który nie posiada regulaminu pracy oraz nie jest objęty układem zbiorowym pracy, postanowienie o systemie zadaniowym trzeba zamieścić w obwieszczeniu o systemach i rozkładach czasu pracy (art. 150 K.p.). Zarówno zapis w regulaminie pracy, jak i w obwieszczeniu wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od podania go pracownikom do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej firmie. Przed jego wejściem w życie pracodawca nie może stosować określonego systemu (czy rozkładu) czasu pracy. Musi najpierw formalnie wprowadzić go w swojej firmie.
W systemie zadaniowym pracownik ma pełną swobodę ustalania swojego rozkładu czasu pracy. Wymiar zadań dla zatrudnionego na pełny etat powinien być przy tym tak ustalony, aby pracownik miał możliwość wykonania ich w czasie nieprzekraczającym 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|