Miejsce wykonywania pracy
Najczęściej miejscem świadczenia pracy jest siedziba pracodawcy, ale może to być każde inne miejsce, w którym pracownik wykonuje powierzone mu obowiązki. Sąd Najwyższy w wyroku z 1 kwietnia 1985 r. (sygn. akt I PR 19/85, OSP 1986/3/46) wyjaśnił, że: "Należy odróżnić »miejsce pracy« pracownika od »siedziby zakładu pracy«. Miejsce świadczenia pracy stanowi jeden z istotnych składników umowy o pracę, obustronnie uzgodniony, objęty ogólnym zakazem jednostronnej zmiany przez któregokolwiek z kontrahentów umowy. (...) Może być ono określone na stałe bądź jako miejsce zmienne, przy czym w tym ostatnim wypadku zmienność miejsca pracy może wynikać z samego charakteru (rodzaju) pełnionej pracy. Ogólnie pod pojęciem miejsca pracy rozumie się bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. (...) Wykonywanie pracy w uzgodnionym przez strony »miejscu pracy« nie rodzi obowiązku płacenia pracownikowi ani diet, ani świadczeń rozłąkowych.".
Z definicji czasu pracy wynika, że miejscem wykonywania pracy jest miejsce, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zarówno w zakładzie pracy, jak i w innym miejscu wyznaczonym do jej świadczenia (art. 128 § 1 K.p.). Ogólne przepisy bhp za miejsce pracy uważają miejsce wyznaczone przez pracodawcę, do którego pracownik ma dostęp w związku z wykonywaniem pracy. W literaturze przyjmuje się natomiast, że miejscem pracy jest pewna przestrzeń, w której pracownik stale rozpoczyna i kończy pracę, przy czym nie musi to być siedziba pracodawcy. Pracownik podejmujący zatrudnienie powinien wiedzieć, gdzie będzie wykonywał pracę w danym okresie.
Ważne: Miejsce wykonywania pracy jest związane z rodzajem pracy i w zależności od jej rodzaju, może obejmować stały punkt bądź pewien obszar geograficzny, także poza granicami administracyjnymi jednej miejscowości. |
Umowa o pracę ma charakter dobrowolny, której treść strony mogą dowolnie kształtować w granicach wyznaczonych przepisami prawa pracy. Pracodawca w umowie o pracę może wskazać więcej niż jedno miejsce wykonywania obowiązków, jeśli wynika to z charakteru pracy. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w powołanym już wyroku z 1 kwietnia 1985 r.: "(...) »Miejsce pracy« nie musi być wyposażone w zaplecze socjalne, kadrowe i techniczne. (...)". Natomiast w wyroku z 19 marca 2008 r. (sygn. akt I PK 230/07, OSNP 2009/13-14/176) Sąd ten stwierdził, że: "(...) spełnienie wymagania przewidzianego w art. 29 § 1 pkt 2 K.p. może polegać na wskazaniu stałego miejsca pracy, na wskazaniu obok stałego miejsca pracy także niestałego miejsca (miejsc) pracy bądź na wskazaniu niestałych (zmiennych) miejsc pracy w sposób dostatecznie określony. (...)".
Jeśli w umowie strony ustalą kilka miejsc świadczenia pracy, na pracodawcy ciąży obowiązek dookreślenia, w którym miejscu pracownik powinien w danym czasie wykonywać pracę.
Przykład |
Pracodawca prowadzi firmę w Poznaniu, której oddział znajduje się w pobliskim Luboniu. W lipcu br. zatrudnił na pełen etat pracownicę. Do jej obowiązków należy sprzątanie biur zarówno w Poznaniu, jak i w Luboniu. Praca jest wykonywana zgodnie z harmonogramem przez trzy dni w tygodniu w siedzibie firmy, a przez dwa dni w oddziale.
Wyznaczenie dwóch miejsc pracy nie narusza przepisów prawa.
Uwaga! Kodeks pracy przewiduje w przepisach wyodrębnionego Rozdziału IIb w Dziale drugim szczególne uregulowania w zakresie pracy świadczonej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tzw. telepraca). Praca ta może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|