Obowiązek zawarcia umowy o pracę
Stosownie do art. 29 § 2 K.p., umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Przykład |
Pracownik podjął pracę i wykonuje powierzone obowiązki, lecz nie doręczono mu na piśmie ani umowy o pracę, ani potwierdzenia warunków zatrudnienia.
Pomimo takiego stanu faktycznego doszło do zawarcia umowy o pracę. Forma pisemna umowy o pracę nie została w art. 29 K.p. zastrzeżona pod rygorem nieważności. Umowa o pracę może zostać zawarta ustnie albo w sposób dorozumiany (przez czynności faktyczne). Jednak niepotwierdzenie na piśmie zawartej umowy o pracę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 2 K.p.).
Uwaga! Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało na stronie internetowej www.mpips.gov.pl, że pomimo iż kontrole Inspekcji Pracy ujawniają szereg przypadków braku pisemnych umów o pracę oraz pisemnych potwierdzeń warunków umowy, nie można zarzucić pracodawcom naruszenia prawa. Utrzymują oni bowiem, że jest to pierwszy dzień zatrudnienia tych osób oraz że potwierdzenie warunków ich pracy nastąpi do końca dnia pracy.
Stan prawny w tym zakresie ulegnie zmianie od 1 września 2016 r. Wówczas bowiem wejdzie w życie ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy likwidująca tzw. syndrom pierwszej dniówki (na dzień oddania dodatku do druku ustawa nie została ogłoszona). Jak wyjaśnił resort pracy 22 czerwca 2016 r. (na wskazanej wyżej stronie internetowej): "(...) Z chwilą, gdy nowelizacja wejdzie w życie, pisemna umowa o pracę lub pisemne potwierdzenie ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę, będzie musiało być wręczone pracownikowi jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Drugi egzemplarz musi posiadać pracodawca. (...) Posiadanie pisemnej umowy o pracę albo pisemnego potwierdzenia podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna przed dopuszczeniem do pracy ułatwi pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych. (...) Państwowa Inspekcja Pracy zyska bardziej efektywne narzędzie do skutecznej kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników. (...)".
Stosownie do zmienionego art. 281 pkt 2 K.p., kto nie potwierdzi na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy będzie podlegał karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|