Wynagrodzenie
Stosunek pracy ma charakter odpłatny, a pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Z art. 78 K.p. wynika, że wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
Z zasady prawa pracy zawartej w art. 13 K.p. wynika, że pracownik ma prawo do "godziwego wynagrodzenia za pracę". W Europejskiej Karcie Społecznej już w 1961 r. uznano za "godziwe" wynagrodzenie zapewniające pracownikowi i jego rodzinie poziom życia, który pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb ekonomicznych, społecznych i kulturalnych.
Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 3 listopada 1976 r. (sygn. akt I PR 165/76), wynagrodzenie powinno być określone w sposób dokładny i niepozostawiający wątpliwości co do umówionych przez strony zasad jego zapłaty. Jeśli wynagrodzenie składa się z kilku składników, należy je wyraźnie w umowie określić, także poprzez wskazanie ich źródła (np. regulaminu premiowania).
Ważne: Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008) - w bieżącym roku 1.850 zł. |
W okresie pierwszego roku pracy, wysokość wynagrodzenia pracownika nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 1.480 zł) Do okresu pracy dla tego celu wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Uwaga! Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw, który zakłada m.in. objęcie gwarancją wynagrodzenia minimalnego wszystkich zatrudnionych (również w pierwszym roku pracy) oraz wyłączenia z niego dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|