Przeszkolenie pracownika w zakresie bhp
Pracownik może zostać dopuszczony do wykonywania pracy tylko wtedy, gdy posiada dostateczną znajomość przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy (art. 2373 K.p.). Dlatego do podstawowych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom przeszkolenia w zakresie bhp. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane jedynie w sytuacji, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Szkolenia w zakresie bhp powinny się odbywać w godzinach pracy i na koszt pracodawcy (art. 2373 § 3 K.p.). Jeżeli pracodawca nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w rozkładowych godzinach pracy danego pracownika, to czas szkolenia odbywającego się poza jego godzinami pracy należy uznać za czas pracy z prawem do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Problematykę szkoleń reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), dalej rozporządzenie w sprawie szkolenia bhp. Szkolenie pracowników może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp.
Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu opracowanego dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:
- szkolenie wstępne ogólne, zwane "instruktażem ogólnym",
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane "instruktażem stanowiskowym".
Ważne: Instruktaż to forma szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 2 godziny lekcyjne, umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. |
Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bhp, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania lub wyznaczony pracownik posiadający do tego odpowiednie przygotowanie. Z kolei instruktaż stanowiskowy, który należy przeprowadzić m.in. przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Odbycie obydwu rodzajów instruktażu pracownik powinien potwierdzić w formie pisemnej, w karcie szkolenia wstępnego. Wzór karty szkolenia wstępnego został określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie szkolenia bhp.
Przykład wypełnionej karty szkolenia prezentujemy na str. 74.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|