Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3
Pracodawca nieuprawniony do wypłaty zasiłków, oprócz zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA lub zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (e-ZLA), przedkłada w ZUS zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3. Jeśli lekarz wystawił pracownikowi zwolnienie w formie elektronicznej, to ZUS dysponuje tym zaświadczeniem. Pracodawca nie musi więc dokonywać jego wydruku w celu przekazania do ZUS.
Dla ubezpieczonych niebędących pracownikami (np. zleceniobiorców), oprócz odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, pracodawca przedkłada zaświadczenie na druku ZUS Z-3a. Podaje w nim m.in. informacje o wysokości wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
Przykład |
Pracownik w wieku 52 lat przedstawił zaświadczenia ZUS ZLA od 12 maja do 30 czerwca 2016 r. (50 dni). Pracodawca po dokonaniu wypłaty wynagrodzenia za 14 dni choroby, od 12 do 25 maja 2016 r., przekazał wypłatę zasiłku chorobowego do ZUS. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz uznaniowe premie miesięczne (premia nie jest wypłacana za okresy choroby, z tym że w przepisach płacowych nie określono zasad jej wypłaty). Wcześniej pracownik chorował przez 27 dni października i 10 dni grudnia 2015 r. wskutek czego:
- w październiku 2015 r. z obowiązujących 22 dni przepracował tylko 3 dni - wynagrodzenie za ten miesiąc nie zostanie uwzględnione w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych,
- w grudniu 2015 r. z obowiązujących 21 dni roboczych przepracował 14 dni (tj. więcej niż połowę obowiązującego w tym miesiącu czasu pracy) - wynagrodzenie za ten miesiąc zostanie uwzględnione w podstawie wymiaru po uzupełnieniu.
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od maja 2015 r. do kwietnia 2016 r. z wyłączeniem wynagrodzenia za październik 2015 r. Pracodawca wypełniając zaświadczenie ZUS Z-3 wpisze także wynagrodzenie za ten miesiąc (z podstawy wymiaru świadczenia wyłączy je ZUS).
Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne (np. godzinowe, akordowe, prowizyjne), należy je wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3 w kolumnie 7 tabeli zamieszczonej w pkt 11. W kolumnie tej wykazuje się również takie składniki wynagrodzenia jak: premie, nagrody i dodatki, pomniejszane proporcjonalnie za okresy pobierania zasiłków - są one uwzględniane w podstawie wymiaru po uprzednim uzupełnieniu.
Jeżeli pracownik otrzymuje także składniki wynagrodzenia pomniejszane za okres pobierania zasiłku w sposób inny niż proporcjonalny (np. kwotowo, procentowo) oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (wraz z dopłatami), wykazuje się je w kolumnie 8 tabeli zamieszczonej w pkt 11. Składniki te przyjmowane są do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej.
Przykład |
Pracownik przedstawił zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby od 5 maja do 21 czerwca 2016 r. Pracodawca po dokonaniu wypłaty wynagrodzenia chorobowego przekazał wypłatę zasiłku do ZUS. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne oraz premie miesięczne i nagrody roczne. W myśl przepisów płacowych, premia miesięczna przysługuje w wysokości do 50% minimalnego wynagrodzenia i ulega zmniejszeniu o 100% w razie choćby jednodniowej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Natomiast nagroda roczna jest przyznawana w wysokości przeciętnej płacy w firmie, z tym że ulega zmniejszeniu o:
- 20% - jeżeli niezdolność do pracy nie przekroczyła 3 miesięcy,
- 50% - jeżeli niezdolność do pracy trwała powyżej 3 miesięcy, ale nie przekroczyła 6 miesięcy,
- 100% - jeżeli niezdolność do pracy przekroczyła 6 miesięcy.
W 2016 r. pracownik chorował przez 7 dni lutego, a wcześniej przez 8 dni listopada 2015 r. Ponieważ pomiędzy poszczególnymi okresami pobierania świadczeń chorobowych występowały przerwy trwające krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru świadczeń, do których prawo powstało w maju 2016 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od listopada 2014 r. do października 2015 r. oraz 1/12 nagrody rocznej wypłaconej za 2014 r. (to samo, które przyjęto do obliczenia świadczeń chorobowych w listopadzie 2015 r. i w lutym 2016 r.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|