Wyliczanie wynagrodzenia w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 65 (1315) z dnia 16.08.2016
Rekompensata finansowa za pracę w porze nocnej
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Czy dodatek ten przysługuje także wtedy, gdy praca w porze nocnej występuje sporadycznie? Jak obliczyć jego wysokość, gdy w zakładzie nie ma określonych odrębnych zasad jego ustalania?
Pracownikowi świadczącemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia (art. 1518 § 1 K.p.). Wypłaca się go niezależnie od tego, czy wykonywanie pracy w porze nocnej występuje stale czy sporadycznie.
Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 2100 a 700 (art. 1517 § 1 K.p.). Decyzję w sprawie umiejscowienia pory nocnej w podanym przedziale czasowym ustawodawca pozostawił pracodawcy. W praktyce dominuje stanowisko, iż w razie braku stosownego postanowienia w aktach prawa wewnątrzzakładowego, pora nocna obejmuje wskazane w przepisie dziesięć godzin.
Porę nocną dla młodocianego regulują przepisy powszechnie obowiązujące. Przypada ona między godzinami 2200 a 600, a w przypadku młodocianego, o którym mowa w art. 191 § 5 K.p. (m.in. w wieku poniżej 16 lat) od godziny 2000 do 600 (art. 203 § 11 K.p.).
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy, w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Stawka dodatku może być ustalona na wyższym poziomie przez regulacje wewnątrzzakładowe.
Metoda obliczania stawki za 1 godzinę pracy w nocy została określona w § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia (...). Przy ustalaniu dodatkowego wynagrodzenia za godzinę pracy w porze nocnej, minimalne wynagrodzenie za pracę dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Oznacza to, że stawkę tę należy ustalać odrębnie dla każdego miesiąca, chyba że liczba godzin jest taka sama.
Według Głównego Inspektoratu Pracy (stanowisko z dnia 23 stycznia 2008 r.) przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu należy rozumieć obowiązujący wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 K.p. Ponadto podstawę do obliczenia stawki dodatku za pracę nocną, niezależnie od statusu pracownika, zawsze stanowi 100% wynagrodzenia minimalnego.
Podobnie w tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w udostępnionym naszej redakcji piśmie z dnia 1 kwietnia 2014 r. Resort pracy wyjaśnił w nim, że: "Zgodnie z art. 1518 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Przywołany przepis odwołuje się zatem do wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalanego w trybie art. 2 ust. 4 lub ust. 5 ustawy (...) o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (...)".
W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy, wspomniany dodatek można zastąpić ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej (art. 1518 § 2 K.p.). Ryczałt ten w przypadku absencji w pracy należy traktować na analogicznych zasadach jak wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce miesięcznej.
Dodatki za pracę w nocy przysługują także wówczas, gdy praca ta ma charakter pozaplanowy i stanowi godziny ponadwymiarowe lub nadliczbowe. Wynagrodzenie oraz ewentualnie dodatki za godziny nadliczbowe (czy też czas wolny w zamian za tę pracę) kompensują bowiem tylko pracę dodatkową, a nie nocną. Praca w porze nocnej wymaga kompensaty wskazanej w art. 1518 K.p.
Ponadto należy wskazać, że pełnienie dyżuru medycznego w porze nocnej uprawnia dyżurującego zarówno do dodatkowego wynagrodzenia za pełniony dyżur, jak i dodatku za pracę w porze nocnej (art. 1518 K.p.). Podobnie w tej sprawie wypowiedział się Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (znak pisma: GPP-416-023-103/08), a także Departament Dialogu Społecznego Ministerstwa Zdrowia (znak pisma: MZ-DS-W-0212-1752-124/OB/08 oraz MZ-DS-024-2267-21/AK/08).
Przykład
Absolwent szkoły zasadniczej podjął pierwszą pracę zawodową 1 lipca 2016 r. Otrzymuje on wynagrodzenie w wysokości 80% wynagrodzenia minimalnego. Do końca 2016 r. ma prawo do dodatku za pracę nocną obliczonego od podstawy w wysokości 1.850 zł, a nie od 1.480 zł.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|