Jak długo można korzystać z zasiłku chorobowego?
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, zarówno z powodu choroby, jak i niemożności jej wykonywania z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, z reguły nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeśli natomiast niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, wówczas zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez 270 dni. Stanowi o tym art. 8 ustawy zasiłkowej.
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych.
Zliczanie dni do jednego okresu
Okres, przez który świadczenie chorobowe jest należne, został określony jako konkretna liczba dni. Aby prawidłowo go ustalić, należy kierować się kilkoma zasadami (patrz ramka).
Ustalenie okresu, za który przysługuje zasiłek chorobowy przy nieprzerwanej niezdolności do pracy, nie wydaje się skomplikowane. Skoro trwa ona bez żadnego dnia przerwy, to nie ma znaczenia, czy jest spowodowana tą samą czy inną chorobą. Poszczególne dni takiej nieprzerwanej absencji chorobowej, potwierdzonej odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, należy zsumować.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy w niezdolności do pracy ubezpieczonego występują przerwy. Dla prawidłowego ustalenia okresu zasiłkowego znaczenie wówczas ma:
- długość przerwy oraz
- czy niezdolność do pracy po przerwie nieprzekraczającej 60 dni spowodowana jest tą samą chorobą co niezdolność przed przerwą.
Informacja na zwolnieniu lekarskim
Zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej wystawiane są zgodnie z wzorem ustalonym przez organ rentowy. Wśród danych, jakie powinien zawierać wskazany dokument, ustawodawca wymienił:
- informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość, podane z zastosowaniem odpowiednich kodów literowych,
- numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.
Stanowi o tym art. 55 ust. 3 pkt 6 i 9 ustawy zasiłkowej.
Niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą, potwierdza lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie poprzez wpisanie w nim kodu literowego A.
Pomoc ZUS
Co ważne, przekazywane płatnikowi składek zaświadczenie lekarskie stanowiące podstawę do ustalenia prawa oraz wysokości zasiłku chorobowego nie zawiera numeru statystycznego choroby ubezpieczonego. Ponadto, pomimo że osoby upoważnione do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy zobowiązane są do prawidłowego wypełniania zaświadczeń lekarskich, tj. m.in. umieszczania w nich odpowiednich kodów literowych (w tym kodu A), to nie zawsze jest to możliwe.
Z uwagi na wskazane okoliczności płatnik składek (będący płatnikiem zasiłków) nie powinien zbyt pochopnie i automatycznie dokonywać wypłaty ubezpieczonemu świadczenia chorobowego w ramach nowego okresu zasiłkowego. Gdy przerwa w niezdolności do pracy ubezpieczonego nie przekracza 60 dni, a na zaświadczeniu lekarskim brak jest kodu literowego A, aby w prawidłowy sposób ustalić okres zasiłkowy ubezpieczonemu, a tym samym dokonać wypłaty świadczenia za właściwy okres, najlepszym rozwiązaniem dla płatnika składek jest wystąpienie ze stosownym zapytaniem do ZUS. Zaświadczenia lekarskie będące w posiadaniu organu rentowego zawierają bowiem numery statystyczne choroby ubezpieczonego, co ułatwia ustalenie czy poszczególne okresy niezdolności do pracy powinny być zliczone do jednego okresu zasiłkowego.
Płatnik składek może sporządzić wniosek o ustalenie okresu zasiłkowego dla ubezpieczonego wykorzystując druk ZAS-64.
Formularz ZAS-64 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Zasady obliczania długości okresu zasiłkowego Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|