Oskładkowanie premii za wyniki produkcyjne
W trzecim kwartale br. pracownicy wypracowali wysokie normy produkcyjne. Pracodawca w październiku br., obok wynagrodzenia za pracę, zamierza wypłacić im z tego tytułu premie. Czy ich wartość będzie podlegała oskładkowaniu w sytuacji, gdy zostaną one wypłacone pracownikom przebywającym na zwolnieniach lekarskich, pobierającym wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek?
Jeśli premie zostaną wypłacone m.in. za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku i nastąpi to w oparciu o obowiązujące w tym zakładzie pracy uregulowania płacowe, wówczas ich wartość za ten okres nie będzie podlegała oskładkowaniu.
Premia, choć nie należy do obligatoryjnych składników wynagrodzenia za pracę, może być stosowana jako jego dodatkowy składnik. Generalnie dzieli się ją na regulaminową i uznaniową. Premia regulaminowa, wypłacana po spełnieniu przez pracownika określonych, możliwych do sprawdzenia wyników pracy, ma charakter roszczeniowy (warunki uzyskania takiej premii powinny być unormowane w regulaminie wynagradzania, umowie o pracę lub w układzie zbiorowym pracy). Natomiast premia uznaniowa przyznawana jest na zasadzie uznania, a pracownikowi nie przysługuje roszczenie ani o jej wypłatę, ani o uzupełnienie wysokości przyznanej kwoty.
Premia regulaminowa jest elementem wynagrodzenia za pracę wypłacanym po spełnieniu przez pracownika warunków wymaganych do jej uzyskania, określonych w przepisach o wynagradzaniu.
Za okres pobierania świadczeń chorobowych przepisy składkowe wyłączają z podstawy wymiaru składek ZUS tylko premie o charakterze roszczeniowym (tj. premie regulaminowe). Wynika to z § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego. Zgodnie z tym przepisem, zwolnieniem składkowym są objęte składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego), świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak mogą one korzystać ze zwolnienia składkowego tylko wówczas, gdy z postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu wynika prawo pracownika do tych świadczeń za okres ich pobierania. Gdy takich uregulowań nie ma, premie, które pracownik otrzymuje za ten okres, stanowią podstawę wymiaru składek ZUS.
Należy zaznaczyć, iż na podstawie tego przepisu, wartość premii przysługującej za okres, w którym pracownik nie pobierał świadczeń chorobowych, podlega oskładkowaniu. Może tak być w sytuacji, gdy premia przysługuje za dłuższy okres (np. kwartał, półrocze, rok), w którym pracownik przez pewien czas świadczył pracę, a przez część tego okresu pobierał świadczenie chorobowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|