Uznaniowe premie roczne wlicza się pracownikowi do podstawy wymiaru składek ZUS
Na podstawie regulaminu wynagradzania wypłacamy pracownikom premie roczne. Ich przyznanie oraz wysokość zależą od uznania pracodawcy, jak również od wyników zakładu. Przyznanie premii jest poprzedzone oceną roczną pracownika, obejmującą realizację wyznaczonych zadań na dany rok (za który ma być przyznana premia), jego stosunek do obowiązków pracowniczych oraz wkład w rozwój zakładu pracy. Nie jest ona w żaden sposób pomniejszana np. o okres chorobowej nieobecności pracownika w pracy. Czy wypłacona pracownikom premia w pełnej kwocie stanowi dla nich podstawę wymiaru składek ZUS?
TAK. Pracodawca powinien naliczyć pracownikom składki ubezpieczeniowe do ZUS od pełnej kwoty wypłaconej im premii rocznej.
Dla pracowników podstawę wymiaru składek ZUS stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany ze stosunku pracy, którym jest nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również premie oraz wszelkiego rodzaju dodatki do pensji (np. stażowy, funkcyjny). Zarówno premia (uznaniowa czy regulaminowa), jak i dodatki do pensji są przychodem ze stosunku pracy, który nie został wyłączony z oskładkowania. Wobec tego przychód ten, wraz z wynagrodzeniem zasadniczym, pracodawca powinien wliczyć pracownikowi do podstawy wymiaru składek ZUS (społecznych, zdrowotnej i ewentualnie na FP i FGŚP) oraz naliczyć od niego składki.
Jeśli premie są wypłacane również za okres pobierania przez pracownika tzw. świadczeń chorobowych, mogą wprawdzie korzystać ze zwolnienia z ozusowania, jednak dotyczy to jedynie premii regulaminowych i tylko po spełnieniu określonych warunków. Z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych (społecznych i zdrowotnej) wyłączone są bowiem przychody:
- do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego) lub świadczenia rehabilitacyjnego - dotyczy to więc tylko składników, które za te okresy mu przysługują, a niewypłacenie ich przez pracodawcę powoduje, że pracownik będzie mógł wystąpić z roszczeniem o ich wypłatę,
- uregulowane w treści układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu,
- wypłacane za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego.
Z takiego zwolnienia nie może korzystać premia uznaniowa wypłacona pracownikowi za okres pobierania tzw. świadczeń chorobowych.
"(...) Wypłata oraz wysokość premii uznaniowych uzależniona jest od woli pracodawcy. Brak jest możliwości ustalenia, jaka część premii przysługuje za okres choroby lub pobierania zasiłków, a jaka za okres wykonywania pracy, skoro pracownik może otrzymywać nagrody również za okres choroby lub pobierania zasiłków. Taka premia, z racji jej uznaniowości, nie stanowi składnika wynagrodzenia, a pracownik nie ma roszczenia o jej wypłatę. Powyższe decyduje o tym, iż premia roczna winna stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. (...)".
Interpretacja Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 11 kwietnia 2016 r., znak: DI/100000/43/251/2016 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|