Wyższa odprawa w związku z rozwiązaniem umowy o pracę
Spółka zatrudnia ponad 20 pracowników. W związku ze zwolnieniem jednego z nich, z przyczyn dotyczących pracodawcy, obowiązana jest wypłacić mu odprawę. Zgodnie z porozumieniem przewyższy ona 15-krotność płacy minimalnej. Czy od nadwyżki ponad tę kwotę należy odprowadzić składki ZUS?
NIE. Obowiązek wypłacenia przez pracodawcę, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, odpraw:
- z tytułu grupowego zwolnienia wynika z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r. poz. 192 ze zm.), dalej ustawy,
- w razie tzw. zwolnienia indywidualnego, gdy przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron został określony w art. 10 ust. 1 ustawy.
Wysokość odprawy zależy od zakładowego stażu pracy i wynosi: 1-miesięczne wynagrodzenie - przy stażu krótszym niż 2 lata, 2-miesięczne wynagrodzenie - przy stażu od 2 do 8 lat lub 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Odprawę ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W art. 8 ust. 4 ustawy zastrzeżono, że wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy, czyli w 2016 r. kwoty 27.750 zł (15 × 1.850 zł). Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może ustanowić zwolnionemu pracownikowi wyższej kwoty odprawy. Ustawa nie wyłącza możliwości zawierania porozumień płacowych czy kształtowania treści stosunków pracy w sposób korzystniejszy dla pracowników niż jej przepisy (por. np. uchwała SN z dnia 24 listopada 1993 r., sygn. akt I PZP 46/93). Nie ma także regulacji wyłączających prawo do odprawy przewidzianej w art. 8 tej ustawy w razie nabycia prawa do podobnej odprawy na innej podstawie.
W § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia składkowego przyjęto, że podstawy wymiaru składek nie stanowią odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Wyłączenie to zostało skonstruowane bez wskazywania konkretnych przepisów prawa pracy oraz bez ograniczeń kwotowych. Nie ma zatem znaczenia czy wypłacana kwota przysługuje pracownikowi wyłącznie na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, czy także na mocy dodatkowego porozumienia co do jej wypłaty. Aby można było skorzystać z omawianego zwolnienia, musi jednak istnieć bezpośredni i nierozerwalny związek pomiędzy wypłacaną odprawą a rozwiązaniem stosunku pracy (por. interpretację ZUS z dnia 26 czerwca 2015 r., znak DI/100000/43/579/2015).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|