Zbieg prawa do renty wypadkowej i emerytury a zarobkowanie świadczeniobiorcy
Zgodnie z art. 95 ustawy emerytalnej, w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w tej ustawie, wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Przy czym w myśl art. 96 tej ustawy, prawo do pobierania świadczeń w razie zbiegu u jednej osoby prawa do emerytury z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, zwanej dalej rentą wypadkową, określają przepisy ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1242), dalej ustawy wypadkowej.
Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, tzn. renty wypadkowej, oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów, nadal wypłaca się, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy wypadkowej, w zależności od jej wyboru:
- przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
- emeryturę powiększoną o połowę renty.
Powołanego przepisu nie stosuje się jednak w sytuacji, gdy osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określony w ustawie emerytalnej, niezależnie od wysokości tego przychodu (art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej).
Ważne: Prawo do pobierania "półtorakrotnego" świadczenia (tj. odpowiednio emerytury powiększonej o połowę renty wypadkowej lub renty wypadkowej powiększonej o połowę emerytury) nie przysługuje świadczeniobiorcy osiągającemu przychód z działalności zarobkowej - bez względu na jego wysokość. |
Reasumując, osoby uprawnione do pobierania "półtorakrotnego" świadczenia w razie osiągania przychodu mają prawo do pobierania tylko jednego świadczenia, tj. emerytury albo renty wypadkowej. Do wybranego przez te osoby świadczenia stosuje się ogólne zasady zawieszania lub zmniejszania świadczeń, określone w przepisach ustawy emerytalnej. Zatem wybrane świadczenie, w zależności od osiąganego przychodu, będzie wypłacane w pełnej wysokości albo zostanie zmniejszone lub zawieszone.
Przykład |
Emeryt w wieku 66 lat uprawniony do renty wypadkowej pobiera pełną rentę powiększoną o połowę emerytury. W dniu 6 września 2016 r. złożył w ZUS oświadczenie o osiąganiu przychodu w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nieprzekraczającej jednak 130% tej kwoty.
Osoba ta - z uwagi na osiąganie przychodu - jest uprawniona do pobierania jednego wybranego przez siebie świadczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|