Kwoty graniczne przychodów zarobkujących emerytów i rencistów
W terminie do 14. roboczego dnia listopada Prezes ZUS ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" (w formie komunikatu) kwoty graniczne przychodu dla mijającego roku kalendarzowego.
Łączne kwoty graniczne przychodu dla mijającego roku kalendarzowego ustala się poprzez zsumowanie kwot stanowiących odpowiednio 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w 12 miesiącach kalendarzowych danego roku, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia. W taki sposób ustala się kwoty graniczne przychodu dla danego roku kalendarzowego dla zarobkujących emerytów i rencistów, którzy przez cały rok kalendarzowy mieli ustalone prawo do świadczenia i nie osiągnęli w trakcie tego roku powszechnego wieku emerytalnego, ustalanego indywidualnie dla każdego zainteresowanego, w zależności od jego daty urodzenia.
Inaczej jest bowiem w przypadku, gdy:
- emeryt lub rencista z ustalonym prawem do emerytury ukończył w trakcie roku kalendarzowego określony dla niego powszechny wiek emerytalny - wówczas łączne kwoty graniczne przychodu ustala się poprzez zsumowanie kwot stanowiących odpowiednio 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązujących od początku roku kalendarzowego do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczeniobiorca ukończył wiek emerytalny (chyba że korzystniejsze jest rozliczenie emeryta na zasadach ogólnych),
- prawo do emerytury lub renty powstało w trakcie roku kalendarzowego bądź też prawo do renty ustało w trakcie roku kalendarzowego - wówczas ustala się łączne kwoty graniczne przychodu poprzez zsumowanie kwot stanowiących odpowiednio 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązujących od miesiąca, w którym powstało prawo do emerytury lub renty do końca roku kalendarzowego lub od początku roku kalendarzowego do miesiąca, w którym ustało prawo do renty,
- prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej, na wniosek emeryta lub rencisty było przez część roku zawieszone - wówczas łączne kwoty graniczne przychodu ustala się poprzez zsumowanie kwot stanowiących odpowiednio 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku, z wyłączeniem okresu, w którym prawo do emerytury lub renty było zawieszone.
ZUS może rozliczyć emeryta bądź rencistę na dwa sposoby, w zależności od wniosku świadczeniobiorcy lub tego, który sposób rozliczenia jest dla niego korzystniejszy, tzn.: w systemie miesięcznym, porównując osiągnięty przychód w poszczególnych miesiącach roku z dopuszczalnymi limitami przychodu obowiązującymi w tych miesiącach albo w systemie rocznym, porównując łączny przychód osiągnięty w roku kalendarzowym z dopuszczalnymi limitami przychodu obowiązującymi dla tego roku.
Jeżeli na podstawie przedłożonego przez świadczeniobiorcę zaświadczenia o wysokości osiągniętego w danym roku kalendarzowym przychodu istnieje możliwość rozliczenia rocznego i miesięcznego, ZUS dokona rozliczenia korzystniejszego dla świadczeniobiorcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|