Kierowca w firmie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 104 (1354) z dnia 29.12.2016
Przepisy o czasie pracy dla kierowców z własną firmą
Niedawno założyłem własną firmę transportową. Czy obejmują mnie przepisy o czasie pracy kierowców (tak jak przy zatrudnieniu etatowym), jeżeli będę realizował przewozy pojazdami o dmc powyżej 3,5 tony?
TAK. Od 16 lipca 2013 r. przepisy dotyczące czasu pracy kierowców dotyczą też przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe, w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy o transporcie drogowym oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujących takie przewozy drogowe na jego rzecz. W stanie prawnym przed tą datą kierowcy, którzy wykonywali przewozy drogowe w ramach własnej firmy lub osoby, które wykonywały taką pracę na podstawie umów prawa cywilnego, pozostawały poza zakresem ustawy o czasie pracy kierowców. Od 16 lipca 2013 r. sytuacja ta uległa zmianie, z tym zastrzeżeniem, że ustawa o czasie pracy kierowców nie dotyczy przedsiębiorców oraz kierowców zatrudnianych przez tych przedsiębiorców na podstawie umowy cywilnoprawnej, którzy wykonują przewozy drogowe pojazdami:
- o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,
- przeznaczonymi do przewozu nie więcej niż 9 osób licząc z kierowcą.
Powyższe wyłączenie wynika z odwołania się w przepisach nowelizujących (wprowadzających zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców, obowiązujące od 16 lipca 2013 r.) do przewozu drogowego w rozumieniu ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta zaś nie obejmuje swoim zakresem kierowców wykonujących przewozy pojazdami o dmc do 3,5 tony i przeznaczonymi do przewozu do 9 osób włącznie z kierowcą.
Odnośnie kierowców prowadzących własną firmę, o których mowa w art. 1 pkt 1a ustawy o czasie pracy kierowców, zastosowanie znajduje szczególnie rozdział 3a tej ustawy. W stosunku do tych kierowców, wykonujących przewozy pojazdami o dmc powyżej 3,5 tony oraz przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób licząc z kierowcą (z wyjątkiem przewozów regularnych na trasach do 50 km) stosowane jest ponadto rozporządzenie WE nr 561/2006 lub Umowa AETR - jako akty prawne mające pierwszeństwo przed ustawą o czasie pracy kierowców. W związku z tym czas prowadzenia pojazdu przez tych kierowców, ich przerwy w jeździe i odpoczynki wynikają ze wskazanych powyżej przepisów międzynarodowych. Przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców nie przewidują w tym zakresie odrębnych regulacji, odwołując się do wymienionego rozporządzenia i umowy.
Należy nadmienić, że pracodawcy - przedsiębiorcy wykonujący przewozy osobiście oraz kierowcy niebędący pracownikami, wykonujący przewozy na rzecz takich pracodawców, mają obowiązek przechowywania ewidencji czasu pracy przez okres 2 lat (a nie 3 lat, jak to jest w odniesieniu do pracowników - kierowców).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|