Uprawnienia z art. 188 K.p. na dzieci z różnych związków
Pracownik jest ojcem dwojga dzieci do 14 lat z różnych związków. Starsze dziecko mieszka z pracującą matką, a drugie z pracownikiem i jego obecną partnerką, która nie pracuje zawodowo. Pracownik złożył oświadczenie, że będzie korzystał z dni wolnych z tytułu wychowywania młodszego dziecka. Czy ma prawo do zwolnienia od pracy?
Pracownik jest uprawniony do zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad młodszym dzieckiem. Okoliczność, iż matka młodszego dziecka nie pracuje zawodowo, a z opieki na starsze dziecko korzysta jego matka, nie stanowi przeszkody dla udzielenia dni wolnych.
Prawo do dni wolnych na dziecko do 14 lat przysługuje zarówno rodzicowi biologicznemu, jak i adopcyjnemu lub zastępczemu (także opiekunowi prawnemu i faktycznemu).
Mają je także rodzice rozwiedzeni lub będący w związkach nieformalnych, przy czym przyjmuje się w literaturze, iż limit 2 dni/16 godz. dotyczy osobno każdego związku, z którego pochodzą dzieci. Wolnego nie można udzielić pracownikowi pozbawionemu przez sąd władzy rodzicielskiej. Prawo do tego zwolnienia od pracy powstaje po raz pierwszy (u danego pracodawcy) z chwilą urodzenia się dziecka pracownika, przyjęcia przez niego dziecka na wychowanie albo podjęcia pracy przez pracownika wychowującego dziecko w wymaganym wieku.
Prawa do wolnego na opiekę nad dzieckiem nie wyłącza bierność zawodowa drugiego rodzica czy jego przebywanie na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym. Jeśli oboje rodzice są zatrudnieni z uprawnień może skorzystać jedno z nich. Ewentualnie rodzice mogą się tym uprawnieniem podzielić. Uprawnienie nie jest zależne od okoliczności, czy dziecko ma faktycznie zapewnioną opiekę innej osoby. Dla korzystania z uprawnienia nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę, wymiar czasu pracy ani system czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony.
Pracownik będący rodzicem lub opiekunem dziecka powinien złożyć do akt osobowych oświadczenie o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień do omawianego zwolnienia, o czym piszemy na str. 1 dodatku.
W praktyce pracodawca może żądać od pracownika takiego oświadczenia w oparciu o informacje o jego stanie rodzinnym, wynikające z treści złożonego do akt osobowych kwestionariusza osobowego (poz. 4 kwestionariusza), w którym powinny być podane imiona i nazwiska dzieci oraz ich daty urodzenia.
Przykład Pracownik pełnoetatowy jest ojcem dzieci w wieku 7 i 11 lat z dwóch nieformalnych związków, których matki nie pozostają w stosunku pracy. Pracownik jest uprawniony do 2 dni lub 16 godzin zwolnienia na dzieci.
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że matka jednego z dzieci jest zatrudniona i korzysta z dni/godzin wolnych od pracy. Zatem ojcu z tytułu wychowywania tego dziecka uprawnienie nie przysługuje. Drugie dziecko mieszka z obojgiem rodziców (jego matka nie pracuje). Pracownik może skorzystać z uprawnienia do 2 dni/16 godzin wolnych od pracy, pod warunkiem że złoży w tej sprawie stosowne oświadczenie. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|