Zasiłek opiekuńczy, gdy dziecko zachoruje przed podjęciem pracy przez rodzica
W dniu 11 października 2016 r. podpisaliśmy umowę z pracownikiem, który miał zgłosić się do pracy 12 października 2016 r. Nie podjął on jednak zatrudnienia, tylko dostarczył zwolnienie lekarskie (od 12 do 18 października) z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 1,5 roku. Czy i ewentualnie od którego dnia powinniśmy wypłacić zasiłek opiekuńczy?
Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego od pierwszego dnia trwania umowy o pracę, do zakończenia okresu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem (zakładając, że w roku kalendarzowym wraz z matką dziecka nie wykorzystali limitu 60 dni opieki).
Do zasiłku opiekuńczego nie ma zastosowania przepis art. 4 ustawy zasiłkowej, na mocy którego pracownik musi spełnić warunek posiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia chorobowego.
Zasiłek opiekuńczy wypłaca się od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, bez względu na to, czy pracownik legitymuje się 30-dniowym okresem wyczekiwania.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego nie jest również wymagane, aby niezdolność do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem powstała w okresie ubezpieczenia chorobowego. Warunek ten, wynikający z art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej, odnosi się do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby), a także do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzenie dziecka ma miejsce przed objęciem ubezpieczeniem chorobowym (art. 29 ustawy zasiłkowej).
Co do zasady, dla osoby niepozostającej w zatrudnieniu, która zgłosi się z chorym dzieckiem do lekarza, nie ma potrzeby wystawiania zwolnienia od wykonywania pracy w celu zapewnienia osobistej opieki dziecku. Jednakże w okolicznościach wskazanych w pytaniu, pracownik miał już zawartą umowę o pracę, a konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem uniemożliwiała mu przystąpienie do pracy, dlatego też lekarz leczący wystawił odpowiednie zaświadczenie. Na podstawie tego dokumentu pracodawca powinien dokonać wypłaty zasiłku opiekuńczego najwcześniej od dnia, od którego pracownik miał podjąć pracę, czyli od 12 października 2016 r.
Ponieważ dziecko jest w wieku 1,5 roku, bez znaczenia pozostaje, czy we wspólnym gospodarstwie domowym przebywają inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę. Nie zwalnia to jednak pracownika od przedłożenia wniosku o wypłatę zasiłku na druku ZUS Z-15.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego... (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 z późn.zm.), zwana ustawą zasiłkową.
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|