Przedawnienie roszczenia o wypłatę zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem
Pracownik nieobecny w pracy przez kilka dni października 2016 r. przedłożył pracodawcy wniosek na druku ZUS Z-15, z którego wynika, że w tym czasie sprawował opiekę nad chorym dzieckiem, jednak nie dostarczył zwolnienia lekarskiego. Czy można wypłacić mu zasiłek opiekuńczy, czy prawo do tego zasiłku może ulec przedawnieniu?
Pracownik ubiegający się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem składa pracodawcy (uprawnionemu do wypłaty zasiłków) oświadczenie do celów wypłaty zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15 oraz dokumentuje okres konieczności sprawowania osobistej opieki odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.
Zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zaświadczenie lekarskie jest wystawiane w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP, zgodnie z wzorem ustalonym przez ZUS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS. Są to tzw. e-zwolnienia. Jeśli pracodawca nie założył profilu informacyjnego na PUE ZUS, pracownik powinien otrzymać od lekarza wydruk e-zwolnienia i dostarczyć go pracodawcy.
Niezdolność do pracy z powodu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem mogła zostać przez lekarza orzeczona na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA.
Do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, oprócz wniosku ZUS Z-15, wymagane jest także odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
Przedłożenie zaświadczenia lekarskiego powinno nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługiwał. Po tym terminie roszczenie o zasiłek ulega przedawnieniu.
Jeśli pracownik uprawniony do zasiłku, z przyczyn od niego niezależnych, nie miał możliwości wystąpienia z wnioskiem o jego wypłatę, to termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Przyczyny niezgłoszenia roszczenia o wypłatę zasiłku muszą stanowić rzeczywistą przeszkodę, niezależną od woli uprawnionego, która nie pozwoliła na wystąpienie z roszczeniem o zasiłek.
Jeżeli jednak niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu pracodawcy (płatnika składek uprawnionego do wypłaty zasiłków) albo ZUS, to roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat.
Przykład Pracownik sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem przez kilka dni października 2016 r. (od 10 do 14), spełniając warunki niezbędne do nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego. Roszczenie o zasiłek opiekuńczy za ww. okres ulegnie przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia orzeczonej niezdolności do pracy z powodu opieki, tj. z dniem 15 kwietnia 2017 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|