Dni wolne na dziecko w wieku do 14 lat dla pracującego w systemie weekendowym
Pracownik zatrudniony w systemie weekendowym na ogół pracuje po 12 godzin na dobę. Jak należy udzielać mu zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat?
Zwolnienia należy udzielać pracownikowi w sposób przez niego zadeklarowany.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
W razie wykorzystywania zwolnienia na dziecko w wymiarze godzinowym, przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, ustala się je proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, a ewentualną niepełną godzinę zwolnienia zaokrągla w górę do pełnej godziny (art. 188 K.p.).
Powołany przepis nie przewiduje innych okoliczności pozwalających na obniżanie wymiaru zwolnienia. Oznacza to, że taki sam wymiar obowiązuje osoby objęte 8-godzinną normą dobową, jak i pozostałe korzystające z norm obniżonych, np. osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym bądź umiarkowanym czy większość personelu podmiotów leczniczych, a także zatrudnione w szczególnych rozkładach lub systemach czasu pracy.
O sposobie wykorzystania zwolnienia na dziecko w wieku do 14 lat w danym roku kalendarzowym decyduje pracownik w pierwszym wniosku o jego udzielenie w tym roku.
Powyższe oznacza, że:
- pracodawca nie ma prawa żądać wcześniejszej deklaracji w tej sprawie (wynika ona dopiero z pierwszego wniosku pracownika, który może wpłynąć nawet pod koniec danego roku kalendarzowego),
- deklaracja pracownika pozostaje wiążąca do końca danego roku (nie może on zmienić zdania i część uprawnienia wykorzystać w dniach, a część w przeliczeniu na godziny; zmiana sposobu wykorzystywania zwolnienia może nastąpić dopiero w kolejnym roku kalendarzowym),
- system lub rozkład czasu pracy nie determinuje sposobu wykorzystywania zwolnienia (pracownik może wybrać wariant dla siebie najkorzystniejszy).
Od deklarowania sposobu korzystania ze zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat należy odróżnić konieczność złożenia oświadczenia w sprawie korzystania bądź nie z tego uprawnienia w ogóle, o czym piszemy na poprzedniej stronie.
Przykład Pracownik zatrudniony w systemie weekendowym na początku bieżącego roku wnioskował o jeden dzień zwolnienia na dziecko do 14 lat. Miał wówczas przepracować 12 godzin. Pracownik ten może wystąpić w tym roku o jeszcze jeden dzień zwolnienia, niezależnie od liczby godzin do przepracowania w tym dniu. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|