Emerytury pomostowe
Okres ochrony przedemerytalnej oraz związanej z nią ochrony przed wypowiedzeniem ma wymiar indywidualny i odnosi się do wieku umożliwiającego uzyskanie prawa do emerytury konkretnemu pracownikowi. Ochrona przedemerytalna nie może być ruchoma, a pracownik osiąga wiek emerytalny tylko jeden raz, gdyż przeciwna interpretacja wprowadzałaby stan niepewności co do okresu obowiązywania zakazu wypowiadania umowy. Tym samym pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku uprawniającego do emerytury pomostowej korzysta z ochrony z art. 39 K.p., o ile osiągnięcie tego wieku umożliwi mu nabycie prawa do tej emerytury (por. wyrok SN z 6 grudnia 2012 r., sygn. akt I PK 145/12).
Przykład |
Pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze przez okres prawie 17 lat, wykazując ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Pracodawca wręczył mu wypowiedzenie, gdy był w wieku 58 lat. Na dzień rozwiązania umowy pracownik spełniał wszystkie przesłanki nabycia prawa do emerytury pomostowej z osiągnięciem 60. roku życia.
Skoro zaś osiągnięcie tego wieku rodzi po stronie pracownika możliwość uzyskania emerytury pomostowej z mocy prawa, należy uznać, że jest to wiek, z którym pracownik uzyskuje uprawnienia emerytalne w rozumieniu art. 39 K.p. Składając wypowiedzenie w okresie ochronnym, pracodawca naruszył więc omawiany przepis, co w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony rodzi po stronie pracownika możliwość domagania się przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.
Szczególne warunki przechodzenia na emerytury pomostowe ustawodawca przewidział dla maszynistów pojazdów trakcyjnych. Z jednej strony mogą oni skorzystać z tej możliwości wcześniej, gdyż już po osiągnięciu wieku 55 lat dla mężczyzn, z drugiej jednak strony poza co najmniej 15-letnim stażem pracy w szczególnych warunkach muszą przedstawić pracodawcy orzeczenie lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania pracy na stanowisku maszynisty pojazdów trakcyjnych. Brak takiego orzeczenia stwarza dla pracodawcy stan niepewności co do faktycznej i prawnej możliwości uzyskania przez pracownika emerytury pomostowej, a co za tym idzie okresu korzystania przez niego z ochrony na podstawie art. 39 K.p. Wobec niespełnienia tej przesłanki niemożliwe jest objęcie pracownika ochroną przed wypowiedzeniem w okresie między 51. a 55. rokiem życia (por. wyrok SN z 7 grudnia 2012 r., sygn. akt II PK 123/12, OSNP 2013/19-20/226).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|