Opuszczenie miejsca pracy
Przestrzeganie dyscypliny pracy w zakresie obowiązujących godzin pracy oraz pozostawania na stanowisku w czasie przeznaczonym na świadczenie pracy, w gotowości do jej wykonywania stanowi jeden z podstawowych obowiązków pracownika. Z tego względu pracodawca nie ma obowiązku poszukiwania przyczyn ani domyślania się powodów, które sprawiły, że pracownicy samowolnie i bez jego wiedzy oraz bez podjęcia próby usprawiedliwienia okresowej nieobecności na stanowisku opuścili miejsce pracy. Pracodawca może więc zakwalifikować takie zachowanie jako ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku świadczenia pracy i rozwiązać umowy bez wypowiedzenia z winy pracowników (por. wyrok SN z 4 grudnia 2012 r., sygn. akt I PK 142/12).
Tak samo należy kwalifikować przypadki, gdy pracownik nie wykonuje polecenia stawienia się u przełożonego, nawet gdy ma on świadomość, że spotkanie ma na celu podjęcie czynności zmierzających do zakończenia stosunku pracy. Niewykonanie takiego polecenia z winy umyślnej pracownika lub w związku z jego rażącym niedbalstwem stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które uzasadnia zwolnienie w trybie dyscyplinarnym (por. wyrok SN z 4 grudnia 2012 r., sygn. akt I PK 204/12, OSNP 2013/23-24/272).
Przykład |
Przedstawiciel handlowy otrzymał w ostatnim kwartale niską ocenę pracy. Decyzję w sprawie kontynuowania zatrudnienia pozostawiono dyrektorowi, który wezwał handlowca na rozmowę w obecności przełożonego. Pracownik nie był w stanie przedstawić propozycji działań w celu podniesienia sprzedaży, więc dyrektor uznał za konieczne zakończenie współpracy, przedstawiając pracownikowi wybór między porozumieniem stron a wypowiedzeniem. Pracownik uznał, że musi to skonsultować, więc strony wyznaczyły ponowne spotkanie za godzinę. Handlowiec nie stawił się jednak na ponowne spotkanie, gdyż zaraz po pierwszej rozmowie udał się służbowym samochodem do miejsca zamieszkania oddalonego o 350 km, nikogo o tym nie informując. W trakcie przejazdu nie odbierał służbowego telefonu, choć pracodawca kilkakrotnie próbował ustalić jego miejsce pobytu.
Pracownik zlekceważył polecenie ponownego stawienia się u dyrektora, wydane na jego prośbę dotyczącą możliwości konsultacji wyboru korzystnej formy rozwiązania umowy, co uzasadnia przypisanie mu winy umyślnej. Jego zachowania nie można tłumaczyć zdenerwowaniem, gdyż zamiast poprosić o dłuższy czas do namysłu lub konsultacji wyjechał z siedziby pracodawcy bez uprzedzenia, świadomie unikając kontaktu telefonicznego z pracodawcą. Tym samym niewykonanie polecenia stawienia się u przełożonego można kwalifikować jako ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracownika.
Analogicznie tak daleko idące konsekwencje mogą spotkać pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym, który nie podejmie pracy na stanowisku, na jakie zostanie on dopuszczony przez pracodawcę, zgodnie z przepisami prawa pracy. Zdaniem Sądu Najwyższego niepodjęcie przez pracownicę pracy na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym niż przysługujące w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym, musi być bowiem kwalifikowane jako wypełniające hipotezę art. 52 § 1 pkt 1 K.p. Obowiązek pracownika świadczenia umówionej pracy ma charakter podstawowy, co wynika już tylko z tego, że stosunek pracy definiuje się w art. 22 § 1 K.p. jako zobowiązanie wzajemne, którego treścią jest obowiązek pracownika wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz obowiązek pracodawcy zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (por. wyrok SN z 27 października 2015 r., sygn. akt III PK 13/15, M.P.Pr 2016/4/170).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|