Kontrola chorych ubezpieczonych
Kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny może dokonywać płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe, który zgłasza do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych. Jest on również zobowiązany do ustalania prawa do zasiłków, ich wysokości oraz dokonania wypłaty tych świadczeń swoim ubezpieczonym w trakcie trwania ubezpieczenia.
Kontrola formalna
Zaświadczenie lekarskie stanowiące podstawę zwolnienia od pracy podlega formalnej kontroli. Zobowiązanym do jej przeprowadzenia jest płatnik składek upoważniony do wypłaty świadczeń chorobowych. Polega ona na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:
- nie zostało sfałszowane,
- zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń.
Jeżeli w wyniku dokonania kontroli zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie lekarskie zostało:
- sfałszowane - pracodawca występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy,
- wydane niezgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich - pracodawca występuje o wyjaśnienie sprawy do ZUS.
Stanowią o tym § 3-4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz. U. z 1999 r. nr 65, poz. 743).
Kontrola ubezpieczonego
Oprócz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich płatnicy składek będący równocześnie płatnikami zasiłków zobowiązani są również do przeprowadzania tzw. kontroli merytorycznej. Jeżeli uprawniony do przeprowadzania kontroli pracodawca ma wątpliwości albo podejrzenia, że ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:
- wykonuje pracę zarobkową albo
- wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy w sposób niezgodny z jego celem,
może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zarówno z powodu choroby, jak i konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. W drugim z wymienionych przypadków dodatkowo płatnik składek może kontrolować, czy poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę. Przy czym nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Przeprowadzenie omawianej kontroli płatnik składek może powierzyć przykładowo pracownikowi. Wówczas wystawia imienne upoważnienie, które uprawni go do wykonania powierzonego zadania m.in. w miejscu zamieszkania, czasowego pobytu albo zatrudnienia osoby kontrolowanej.
Co istotne, kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy podlegają również zaświadczenia lekarskie, w oparciu o które ubezpieczeni będący pracownikami zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego.
Jeżeli zostaną stwierdzone okoliczności wskazujące na nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy, osoba kontrolująca sporządza protokół, wskazując w nim na czym one polegały. Opisu takiej sytuacji dokonuje w pkt II protokołu stanowiącego załącznik nr 2 do wymienionego rozporządzenia. Przewidziana przez ustawodawcę sankcja za nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego przez ubezpieczonego to utrata prawa do świadczeń chorobowych za cały okres takiego zwolnienia. Świadczeń nie otrzyma również ubezpieczony posługujący się sfałszowanym zaświadczeniem. Szczegółowo kwestie te reguluje art. 17 ustawy zasiłkowej.
Planowanie kontroli Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy powinna być dokonywana w miarę potrzeby, bez ustalania z góry stałych jej terminów, a nasilana szczególnie w okresach, w których występuje zwiększona absencja z powodu choroby lub sprawowania opieki. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|