Wniosek o zasiłek opiekuńczy
W 2016 r. pracownica przez 5 dni była nieobecna w pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym 10-letnim synem, co potwierdziła zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA. Ponieważ nie jestem uprawniona do wypłaty zasiłków swoim pracownikom, zwolnienie to zamierzam wysłać do ZUS. Wiem, że powinnam dołączyć do niego zaświadczenie płatnika składek oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Czy wniosek ten, podobnie jak zaświadczenie płatnika składek, sporządza pracodawca?
NIE. Zaświadczenie płatnika składek, jak sama nazwa wskazuje, powinno być sporządzone przez płatnika składek lub osobę przez niego upoważnioną. W załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków (...), określono, jakie informacje ma zawierać zaświadczenie, gdy jest ono wystawiane pracownikowi. Dla ułatwienia może być ono sporządzone na przygotowanym przez organ rentowy formularzu ZUS Z-3.
Zaświadczenie to jest wymagane przy przekazywaniu płatności zasiłku chorobowego (odpowiednio: świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego i zasiłku macierzyńskiego) do ZUS. Stanowi o tym art. 61 ust. 3 ustawy zasiłkowej oraz § 2 rozporządzenia.
Natomiast wspomniany przez Czytelniczkę wniosek o zasiłek opiekuńczy powinien być sporządzony i/lub podpisany przez ubezpieczonego ubiegającego się o przyznanie tego świadczenia. W tym przypadku można skorzystać z przygotowanego przez ZUS formularza ZUS Z-15. Treść tego dokumentu jednoznacznie wskazuje, czyj to jest wniosek, a tym samym przez kogo powinien być sporządzony/podpisany.
W świetle § 27 rozporządzenia, stanowiąc dokument niezbędny do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego wniosek musi zawierać dane określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia. Wśród nich jest m.in. oświadczenie zawierające informacje, czy:
- jest domownik mogący zapewnić opiekę we wnioskowanym okresie,
- wnioskodawca jest zatrudniony w systemie pracy zmianowej oraz w jakich godzinach, jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS,
- matka/ojciec dziecka pracuje, ze wskazaniem, czy wykonuje pracę w systemie pracy zmianowej oraz w jakich godzinach,
- w danym roku kalendarzowym:
- wypłacono wnioskodawcy zasiłek opiekuńczy z tytułu poprzedniego ubezpieczenia ze wskazaniem liczby dni oraz nazwy i adresu poprzedniego płatnika składek,
- matka/ojciec dziecka, małżonek/małżonka pobrali zasiłek opiekuńczy,
- inny członek rodziny pobrał zasiłek opiekuńczy,
- ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z dzieckiem w wieku powyżej 14 lat lub chorym członkiem rodziny, w związku z opieką nad którym ubiega się o zasiłek opiekuńczy,
a także podpis wnioskodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|