Wyrok sądu w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik pobierał zasiłek chorobowy, którego okres wyczerpał się po 182 dniach w marcu 2016 r. Ubiegał się o świadczenie rehabilitacyjne, ale ZUS mu odmówił. Pracownik nie zgodził się z tą decyzją i dlatego odwołał się do sądu. Prawomocnym wyrokiem z dnia 28 listopada 2016 r. sąd rejonowy przyznał mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 12 m-cy poczynając od 20 marca 2016 r. Nasza firma wypłaca pracownikom świadczenia chorobowe. Czy powinnam wykonać wyrok sądu, tj. wypłacić świadczenie, jeżeli w zdecydowanej większości okres, za który pracownikowi przysługiwało świadczenie rehabilitacyjne, już minął?
TAK. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie należne jest przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje organ rentowy w oparciu o orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, a gdy wniesiono sprzeciw albo zarzut wadliwości takiego orzeczenia, to w oparciu o orzeczenie komisji lekarskiej ZUS.
Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Z taką też sytuacją mamy do czynienia. Pracownik Czytelniczki nie zgadzając się z rozstrzygnięciem zawartym w decyzji zaskarżył ją. W wyniku postępowania sądowego w listopadzie 2016 r. zapadł wyrok, z którego wynika, że otrzymał on świadczenie rehabilitacyjne na okres 12 miesięcy. Postępowanie takie zapewne poprzedzone było przeprowadzeniem przez sąd odpowiednich dowodów, w tym z opinii biegłych sądowych. Dowodzi to, że decyzja ZUS o odmowie prawa do świadczenia została zweryfikowana i pracownik otrzymał należne mu świadczenie rehabilitacyjne. To, że okres, na który zostało ono przyznane, po części już minął, nie może spowodować negatywnych dla pracownika skutków.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666)
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8.12.2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. poz. 2205 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|