Możliwość i skutki zawarcia umowy o pracę z udziałowcem spółki z o.o.
Wspólnicy spółki z o.o. często chcą łączyć posiadanie udziałów w niej z etatem. Nie zawsze jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa. Każdy wspólnik pełni w spółce z o.o. funkcję właścicielską. Aby udziałowiec mógł być stroną umowy o pracę zawartej ze swoją spółką, muszą wystąpić podstawowe elementy konstrukcyjne stosunku pracy określone w art. 22 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (patrz ramka).
Elementem wyróżniającym stosunek pracy spośród innych kategorii stosunków prawnych jest podporządkowanie pracownika obok osobistego świadczenia pracy (zob. też art. 22 § 11 i § 12 K.p.).
To czy te elementy konstrukcyjne stosunku pracy (a w szczególności element pracy podporządkowanej) występują w danym przypadku, zależy od konkretnej sytuacji.
Odrębnie należy rozpatrywać możliwość zatrudnienia wspólnika w związku z pełnieniem funkcji w organie spółki.
Udziałowiec w podwójnej roli
W praktyce często zdarza się, że w gronie pracowników spółki z o.o. znajdują się jej udziałowcy. Warto wspomnieć choćby o tzw. spółkach pracowniczych powstałych na skutek komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych i komunalnych, w przypadku których następnie nieodpłatnie udostępniano pracownikom część udziałów w tych spółkach.
Sytuacja prawna pracownika będącego wspólnikiem spółki z o.o., w części dotyczącej stosunku pracy, jest współkształtowana przez przepisy Kodeksu spółek handlowych. Określa on bowiem uprawnienia i obowiązki udziałowca. Wśród nich można wymienić z jednej strony udział w zgromadzeniu wspólników czy korzystanie z prawa kontroli, a z drugiej np. uiszczanie dopłat. Kształt stosunku pracy określa przede wszystkim umowa o pracę, zakładowe źródła prawa pracy i przepisy prawa pracy. Co do zasady, role wspólnika i pracownika są wykonywane rozłącznie. Niekiedy może jednak dochodzić do sytuacji, w których to samo zachowanie wspólnika-pracownika będzie oceniane zarówno na gruncie więzi pracowniczej, jak i więzi członkostwa w spółce. Co więcej, niektóre zachowania wspólnika zgodne z przepisami K.s.h., mogą być oceniane jako naruszające przepisy prawa pracy.
Warto zwrócić uwagę, że art. 100 § 2 K.p. wśród podstawowych obowiązków pracownika wymienia m.in. dbanie o dobro zakładu pracy, ochronę jego mienia czy przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Nadużywanie uprawnień wspólnika (np. z zakresu prawa kontroli) może być traktowane również jako naruszenie obowiązków pracowniczych i nawet stać się podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę. Dotyczy to tym bardziej sytuacji, gdy np. wspólnik zgodnie z przepisami K.s.h. pozyskuje informacje na temat spółki, ale już sprzecznie z regulacjami K.p. nimi dysponuje (np. przekazuje konkurentom).
Zagrożenie dla wypłaty wynagrodzenia
Wspólnicy będący pracownikami powinni być świadomi dość rygorystycznych skutków, jakie mogą dla nich wynikać ze stosowania art. 189 § 2 K.s.h. Przepis ten przewiduje, że wspólnicy nie mogą otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego. Przyjmuje się, że zakaz ten ma zastosowanie również do wypłat z tytułu wynagrodzenia za pracę. Jeśli więc wypłata zaległych wynagrodzeń uszczupliłaby środki niezbędne do pełnego pokrycia kapitału zakładowego, to spółka może odmówić wypłaty wynagrodzeń.
W ramach procesu o zapłatę zaległego wynagrodzenia, jakiego dochodziłby wspólnik-pracownik, spółka może powołać się na treść art. 189 § 2 K.s.h. Takie ograniczenie nie mogłoby jednak zostać wykorzystane celem trwałego zaprzestania wypłacania wynagrodzenia. Trzeba też mieć na uwadze, że wspólnik, któremu spółka nie wypłacałaby wynagrodzenia w oparciu o art. 189 § 2 K.s.h., mógłby po prostu wyzbyć się udziałów na rzecz osoby trzeciej. Utrata statusu wspólnika spowoduje, że spółka nie będzie mogła dalej powoływać się na ograniczenia wynikające z art. 189 § 2 K.s.h.
Ograniczenia potrąceń
Kodeks spółek handlowych przewiduje jeszcze jeden istotny instrument zabezpieczający pokrycie przez udziałowca obejmowanych udziałów. Chodzi tu o art. 14 § 4 K.s.h. Z przepisu tego wynika, że wspólnik i akcjonariusz nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji. Jeśli więc wspólnik musi uiścić wkład na pokrycie kapitału zakładowego, a spółka zalega mu z wypłatą wynagrodzenia za pracę, to udziałowiec nie może złożyć spółce oświadczenia o potrąceniu.
Art. 14 § 4 K.s.h. służy ochronie wierzytelności spółki o wpłatę na poczet udziałów albo akcji. Zakazuje składania oświadczenia o potrąceniu przez wspólnika, choć nie wyłącza złożenia takiego oświadczenia przez spółkę. Nie odnosi się to jednak do przypadku, gdy wspólnikowi przysługuje wierzytelność o zapłatę wynagrodzenia za pracę. Art. 91 § 1 K.p. umożliwia pracodawcy potrącenie z wynagrodzenia za pracę należności innych niż określone w art. 87 § 1 i § 7 K.p. tylko po uzyskaniu pisemnej zgody pracownika.
Należy zaznaczyć, że art. 14 § 4 K.s.h. nie wyłącza dokonania przez strony potrącenia umownego. Jeśli umowa o kompensacie będzie zawarta na piśmie, spełniony też zostanie warunek stawiany przez art. 91 § 1 K.p.
Możliwość zatrudnienia wspólnika w spółce z o.o. Dopuszcza się pracownicze zatrudnianie wspólników:
Przy tym w spółkach o małej liczbie wspólników uwzględnić należy ogół relacji występujących w spółce. Sąd Okręgowy w Legnicy w wyroku z dnia 5 lipca 2016 r., sygn. akt V U 218/16, wskazał, że w przypadku dwuosobowej spółki z o.o. musiał dodatkowo uwzględnić okoliczność, że kapitał zgromadzony jest w ręku dwóch wspólników, którzy są małżonkami. Prezes zarządu spółki i wnioskodawczyni (ta sama osoba) byli związani też węzłem majątkowym, jako współwłaściciele spółki, przy czym większość udziałów posiadała wnioskodawczyni, zatem miała decydujący głos w sprawach spółki. Taki układ wykluczał podległość pracowniczą większościowego udziałowca. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
wwwUmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|