Czy i jak zatrudnić członka zarządu w spółce z o.o.?
Zarząd prowadzi sprawy spółki z o.o. i reprezentuje ją (art. 201 § 1 K.s.h.). Powołanie danej osoby do zarządu spółki powoduje nawiązanie stosunku korporacyjnego regulowanego przepisami Kodeksu spółek handlowych. W umowach z członkiem zarządu spółka musi być reprezentowana zgodnie ze szczególnymi zasadami wynikającymi z art. 210 K.s.h. Wykonywanie czynności związanych z pełnieniem funkcji w zarządzie może być odpłatne lub nieodpłatne. W pierwszym przypadku członek zarządu może być wynagradzany zgodnie z umową o pracę, umową cywilnoprawną bądź w ramach wyłącznie stosunku organizacyjnego.
Samo powołanie w skład zarządu nie oznacza też automatycznie nawiązania przez powołanego i spółkę umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej.
Jaka podstawa zatrudnienia?
Gdy spółkę z członkiem zarządu ma wiązać umowa cywilnoprawna, wówczas trzeba mieć na uwadze, że cywilny stosunek prawny nie może posiadać cech charakterystycznych dla stosunku pracy. Z kolei, aby spółkę i członka zarządu wiązała umowa o pracę muszą zaistnieć elementy konstrukcyjne stosunku pracy (zob. pkt 6 dodatku). Zawarcie umowy o pracę wykluczone jest w przypadku spółek z udziałem publicznym. W odniesieniu bowiem do członków zarządów takich spółek uwzględnić należy regulacje ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami - Dz. U. z 2016 r. poz. 1202 ze zm.). Jej art. 5 ust. 1 wskazuje rodzaj umowy (tj. umowę o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji), jaki spółka zawiera z osobami pełniącymi funkcję w organie zarządzającym. Nie może być to zatem umowa o pracę (patrz pkt 5 dodatku).
Przy zatrudnianiu członka zarządu pamiętać należy, że to nie nazwa, a treść umowy przesądza o rodzaju stosunku prawnego, jaki łączy strony (patrz ramka). Dlatego też kontrakt menedżerski łączący spółkę i członka zarządu może zostać zakwalifikowany jako umowa o pracę lub umowa prawa cywilnego. Zależy to od okoliczności konkretnego przypadku. Jeżeli kontrakt menedżerski ma charakter umowy o pracę, osoba wykonująca tę umowę podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak inni pracownicy. Jeśli ma cechy umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu, podlega ubezpieczeniom jak zleceniobiorcy w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) - por. wyrok SN z dnia 17 lutego 2015 r., sygn. akt I UK 221/14.
O wynagrodzeniu decydują wspólnicy
Zgodnie z art. 2031 § 1 K.s.h. (obowiązującym od 9 września 2016 r.) uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń.
Uchwałą opisaną w art. 2031 § 1 K.s.h. wspólnicy mogą określić ogólnie obowiązujące w spółce ramy wynagradzania osób pełniących funkcję w zarządzie. Podjęcie takiej uchwały nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak została ona podjęta w spółce, wówczas określając już wynagrodzenie w odniesieniu do konkretnej osoby z zarządu należy przestrzegać zasad z niej wynikających. W pozostałych przypadkach wspólnicy muszą uwzględnić jedynie przepisy prawa (np. aktualnie minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców wynosi 13 zł brutto), ewentualnie postanowienia umowy spółki.
Poza tym art. 2031 § 2 K.s.h. stanowi, że wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa organ albo osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu. Są to podmioty, które zgodnie z art. 210 § 1 K.s.h. mogą reprezentować spółkę w umowie pomiędzy nią a członkiem zarządu.
Uwzględniając całość regulacji art. 2031 K.s.h. można stwierdzić, że nie jest wykluczone, iż zasady wynagradzania (zasady ustalania wynagrodzenia) w danej spółce wynikać będą z uchwały organu właścicielskiego, ale w ich ramach wysokość wynagrodzenia będzie kształtowana przez podmiot uprawniony do zawarcia umowy z członkiem zarządu (radę nadzorczą lub pełnomocnika wybranego przez organ właścicielski).
Wynagrodzenie bez umowy
Spółki i członkowie zarządu nie zawsze chcą, aby podstawą ich wynagrodzenia była umowa. Stąd też nierzadką praktyką w spółkach było i jest, że wynagrodzenie członka zarządu spółki kapitałowej określa sama uchwała wspólników.
Aktualnie regulacja art. 2031 K.s.h. potwierdza dotychczasową praktykę przyznawania członkom zarządu wynagrodzenia wyłącznie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. W dalszym ciągu aktualne jest stwierdzenie, że uchwała wspólników może w miarę swobodnie określać zasady i warunki wynagrodzenia, o ile będą mieściły się w ramach wyznaczonych przez postanowienia umowy spółki czy przepisy prawa.
W odniesieniu do spółek z o.o., w których rada nadzorcza ma uprawnienie do powoływania członków zarządu, także ma zastosowanie art. 2031 K.s.h. Zgodnie z nim, rada nadzorcza określa wynagrodzenie, a ustalenie zasad w tej kwestii przez zgromadzenie wspólników ma charakter fakultatywny.
Zasada swobody umów wyrażona w art. 3531 K.c. (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.) polega w pierwszej kolejności na możliwości wyboru przez strony rodzaju stosunku prawnego, który będzie je łączył. Dotyczy to także wykonywania stale i za wynagrodzeniem określonych czynności, a więc stosunku prawnego określanego jako wykonywanie zatrudnienia w szerokim tego słowa znaczeniu. Zatrudnienie może być wykonywane na podstawie stosunku cywilnoprawnego (umowy typu zlecenia, kontraktu menedżerskiego) lub stosunku pracy. Jeżeli w treści stosunku prawnego łączącego strony (ocenianego nie tylko przez treść umowy, ale przede wszystkim przez sposób jego wykonywania) przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy określone w art. 22 § 1 K.p., to mamy do czynienia z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
I odwrotnie, jeżeli w treści łączącego stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, to nie można przyjąć, aby taki stosunek prawny łączył strony. Umowa, na podstawie której jest świadczona praca, nie może więc mieć mieszanego charakteru, łączącego elementy umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej. Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 25 lutego 2016 r., sygn. akt III AUa 1634/15 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
wwwUmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|