Zatrudnienie wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.
Jestem udziałowcem jednoosobowej spółki z o.o. Czy mimo to mogę być zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę?
Za dominujące należy uznać w orzecznictwie stanowisko, że w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. jej jedyny wspólnik podlega ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, a nie w ramach tytułu pracowniczego, ponieważ niespełniona jest przesłanka podporządkowania pracowniczego oraz w istocie niespełniona jest przesłanka odpłatności pracy, gdyż do przesunięcia majątkowego dochodzi faktycznie w ramach majątku samego wspólnika (np. wyrok SN z dnia 11 września 2013 r., sygn. akt II UK 36/13).
W tym miejscu zaznaczyć należy, że Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 września 2016 r., sygn. akt III UK 226/15 stwierdził, że nie podziela kategorycznego poglądu wyrażonego w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2013 r. SN uzasadniając swój wyrok z 2016 r. uznał, że w przypadku spółki z o.o., która rzeczywiście prowadzi działalność ukierunkowaną na realizację jej celów określonych w umowie spółki, a w szczególności faktycznie prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia w tym celu pracowników, dopuszczalne jest pracownicze zatrudnienie jedynego wspólnika takiej spółki, jeżeli:
1) zatrudnienie takie ma miejsce na stanowisku specjalistycznym, związanym z prowadzoną przez spółkę działalnością,
2) ustalenia potwierdzają zapotrzebowanie na pracę wspólnika dla spółki na takim stanowisku,
3) jedyny wspólnik nie angażuje się w bieżącą działalność zarządczą spółki,
4) jedyny wspólnik podlega faktycznie przy wykonywaniu pracy na rzecz spółki poleceniom osób zarządzających spółką lub kierujących jej poszczególnymi działami.
W praktyce jednak przytoczone stanowisko SN może być trudne do obrony. Zwłaszcza, że w ewentualnym sporze z ZUS organ może powołać się na dotychczasowe przeważające stanowisko SN wykluczające możliwość pracowniczego zatrudnienia jedynego wspólnika przez jego spółkę z o.o.
Podkreślić należy, że tam gdzie status wykonawcy pracy (pracownika) zostaje zdominowany przez właścicielski status wspólnika spółki z o.o., nie może być mowy o zatrudnieniu w ramach stosunku pracy wspólnika, który w takiej sytuacji wykonuje czynności (nawet typowo pracownicze) na rzecz samego siebie (we własnym interesie) i na swoje własne ryzyko produkcyjne, gospodarcze i socjalne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
wwwUmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|