Czy pracodawca kompletuje wniosek o emeryturę?
Zatrudniam mniej niż 20 osób. Jeden z pracowników, urodzony w 1951 r., po ustaniu zatrudnienia, tj. w czerwcu br., będzie składał wniosek o emeryturę powszechną. Czy pracodawca powinien skompletować temu pracownikowi wniosek o emeryturę albo wypełnić dokumenty w sprawie tego świadczenia?
Pracodawcy zobowiązani są m.in. do przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę. Tak wynika z art. 125 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej.
Jeśli jednak chodzi o ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., do których nie stosuje się art. 46-47, 50, 50a, 50e ustawy emerytalnej (tj. przepisów dotyczących emerytur ustalanych według starych zasad), to osoby te zgłaszają wnioski o emeryturę bezpośrednio w organie rentowym (art. 182 ustawy emerytalnej).
Z przedstawionego stanu prawnego wynika więc, że pracodawca nie ma obowiązku kompletowania wniosku o emeryturę pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 r., któremu świadczenie przysługuje według zreformowanych zasad.
Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którym emerytura ustalona jest na nowych zasadach, zgłaszają wniosek bezpośrednio w ZUS.
Nie oznacza to jednak, że pracodawca, który chce pomóc swojemu pracownikowi, nie może tego uczynić. Zazwyczaj pracodawcy mają większe doświadczenie w kwestiach związanych z materią ubezpieczeń społecznych, zatem ich pomoc może okazać się nieoceniona. Co ważne, liczba osób zatrudnionych nie ma żadnego wpływu na powinność pracodawcy wobec swoich pracowników w sprawach dotyczących ustalania im uprawnień emerytalno-rentowych.
W zakresie dokumentacji, którą pracodawca powinien wypełnić, mieści się na pewno świadectwo pracy oraz ewentualnie zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7), jeżeli pracownik świadczył pracę na rzecz tego pracodawcy przed 1 stycznia 1999 r. i jeszcze nie ma ustalonego kapitału początkowego albo na podstawie takiego dokumentu domagałby się jego przeliczenia. Dane zawarte w wymienionym zaświadczeniu, w szczególności wartości osiągniętego wynagrodzenia, pozwalają bowiem na ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego, którego wysokość obliczana jest na podstawie przebiegu ubezpieczenia przypadającego do 31 grudnia 1998 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|