Pensja za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Jednemu z zatrudnionych w naszej firmie pracowników wypowiedzieliśmy umowę o pracę i w okresie trwania tego wypowiedzenia zwolniliśmy go (za jego zgodą) z obowiązku świadczenia pracy. Mimo że w tym czasie osoba ta nie będzie wykonywała swojej pracy, to jednak otrzyma za ten czas wynagrodzenie. Czy jego kwotę należy wliczyć do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych w ZUS?
TAK. Od kwoty wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca zobowiązany jest naliczyć, a następnie opłacić składki ZUS.
Podstawę wymiaru składek ZUS dla pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o pdof, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychód z tego źródła uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, niezależnie od źródła finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności stanowią go wynagrodzenia (zasadnicze, za godziny nadliczbowe), różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona. Ponadto są nim świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W przychodzie stanowiącym podstawę wymiaru składek społecznych nie uwzględnia się wynagrodzenia chorobowego, zasiłków i tych składników przychodów, które enumeratywnie zostały wymienione w rozporządzeniu MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Tak ustalona podstawa wymiaru składek społecznych stanowi podstawę wymiaru składki zdrowotnej (po uprzednim jej pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika). Do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wlicza się jednak wynagrodzenie chorobowe.
Wypłata pracownikowi pensji z etatu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest jego przychodem ze stosunku pracy podlegającym składkom ubezpieczeniowym.
Żaden z obowiązujących przepisów ubezpieczeniowych nie zwalnia ze składek ZUS wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Jest tak również wtedy, gdy w okresie tym pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|