Wypłata wyrównania w raportach ZUS
Kilka miesięcy temu naliczając jednemu z pracowników wynagrodzenie chorobowe błędnie ustaliliśmy podstawę wymiaru tego świadczenia. Wypłata wyrównania nastąpi na koniec lutego 2017 r. wraz z pensją należną za luty br. Czy w takim przypadku wypłatę tego wyrównania powinniśmy wykazać w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za luty, czy należy sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych za okres, za który wynagrodzenie chorobowe zostało wypłacone?
Z powodu wypłacenia pracownikom wyrównania świadczeń chorobowych (tu: wynagrodzenia chorobowego) za minione okresy, pracodawca nie jest zobowiązany sporządzić korekty dokumentów rozliczeniowych za miesiące, których wyrównania te dotyczą. Wykazuje je w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za miesiąc, w którym dokonuje wypłaty wyrównania. Powinien w nich podać odpowiedni kod świadczenia/przerwy, w zależności od rodzaju świadczenia, którego dotyczy wyrównanie.
W omawianym przypadku kwotę wyrównania wynagrodzenia chorobowego trzeba wykazać w imiennym raporcie ZUS RSA sporządzonym za luty 2017 r. Jako kod świadczenia/przerwy należy natomiast podać 335.
Ponieważ wynagrodzenie za czas choroby stanowi dla pracownika podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę wyrównania tego wynagrodzenia pracodawca powinien doliczyć do pozostałych przychodów (w imiennym raporcie ZUS RCA sporządzonym za luty 2017 r.) stanowiących podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i naliczyć od niego składkę na to ubezpieczenie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|