Składniki wynagrodzenia przyjmowane do podstawy trzynastki
Zakład pracy jest jednostką budżetową zobowiązaną do wypłaty tzw. trzynastek. Czy przy ich obliczaniu należy uwzględnić wynagrodzenie, jakie otrzymuje pracownik będący honorowym krwiodawcą za czas zwolnienia od pracy?
Uprawnienie oraz sposób obliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej, zwanego trzynastką, określa ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jak stanowi art. 4 ust. 1 powołanego aktu prawnego, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.
W podstawie trzynastki uwzględnia się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Analizując zaliczalność danego składnika wynagrodzenia, należy zastosować przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu (...). Zgodnie z § 6 tego aktu prawnego, ustalając podstawę ekwiwalentu, przyjmuje się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy z wyłączeniem m.in. wynagrodzenia za czas innej (niż urlop czy niezdolność do pracy spowodowana chorobą) usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W konsekwencji wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy związanego z oddawaniem krwi przez pracownika nie należy wliczać do podstawy wymiaru trzynastki.
"(...) Decydujące znaczenie - z punktu uzyskania prawa do wynagrodzenia rocznego - ma nie tyle fakt pozostawania w stosunku pracy, co rzeczywiste świadczenie pracy przez daną osobę w całym roku kalendarzowym.
Biorąc powyższe pod uwagę, podstawą wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest, co do zasady, wynagrodzenie za czas efektywnie przepracowany. W ocenie Departamentu Prawa Pracy, przy obliczaniu wysokości należnego wynagrodzenia rocznego nie uwzględnia się m.in. wynagrodzenia otrzymanego za czas zwolnień od pracy, o których mowa w art. 188 Kodeksu pracy oraz wymienionych w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (...) w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (...).". Pismo Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 stycznia 2015 r. w sprawie ustalania wysokości trzynastej pensji udostępnione naszemu Wydawnictwu |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|