Dodatek uzupełniający w podstawie trzynastki
Nauczyciel otrzymał jednorazowy dodatek uzupełniający. Czy do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy go przyjąć w pełnej kwocie, czy 1/12 tej kwoty?
Jednorazowy dodatek uzupełniający należy zaliczyć do podstawy wynagrodzenia rocznego (trzynastki) w pełnej wypłaconej kwocie.
Zasady nabywania prawa, ustalania wysokości i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, pracownikom budżetowym, w tym nauczycielom, określa ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. W podstawie uwzględnia się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu).
Składniki przyjmowane do podstawy ekwiwalentu nauczycieli określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. z 2001 r. nr 71, poz. 737 ze zm.). Stosownie do przepisu § 1 ust. 1 pkt 8 tego aktu prawnego jednorazowy dodatek uzupełniający wlicza się do podstawy wynagrodzenia za urlop. W konsekwencji, na mocy § 6 ust. 1 wymienionego rozporządzenia, uwzględnia się go również w podstawie ekwiwalentu za urlop, a więc także dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Natomiast z uwagi na fakt, że podstawę trzynastki stanowi "suma wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego", nie znajduje zastosowania § 2 ust. 3 powołanego rozporządzenia. Nakazuje on przyjęcie do podstawy urlopowej 1/12 dodatku uzupełniającego, co wynika z faktu zaliczenia go do składników stałych miesięcznych. Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest pochodną sumy wynagrodzeń wypłaconych w danym roku, a tym samym powołany przepis nie ma tu zastosowania.
W takim przypadku jednorazowy dodatek uzupełniający należy zaliczyć do podstawy trzynastki w pełnej wypłaconej kwocie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|