Wcześniejsza wypłata trzynastej pensji
W naszym zakładzie co roku wypłacamy dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastki. Przepisy ustawowe wyznaczają maksymalny termin na dokonanie wypłaty do końca marca roku następującego po roku, za który przysługuje trzynastka. Czy to oznacza, że można ją wypłacić wcześniej, np. w ostatnich dniach roku, z którego jest ustalana?
Takie rozwiązanie nie jest wprost zabronione przez przepisy, jednak wcześniejsza wypłata trzynastej pensji może powodować komplikacje po stronie pracodawcy.
Ustawowy termin wypłaty trzynastki określa ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje.
W przypadku pracodawcy budżetowego termin wypłaty trzynastki nie może wykraczać poza pierwszy kwartał następnego roku kalendarzowego. Ustawa nie wskazuje przy tym terminu, od kiedy należy wypłacać trzynastkę, co jednak nie oznacza dowolności w tym zakresie. Jedynie w sytuacji, gdy umowa z pracownikiem została rozwiązana z powodu likwidacji pracodawcy, trzynastkę w sferze budżetowej wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy (art. 5 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu).
Ponadto, niezależnie od powyższych regulacji, należy zwrócić uwagę na jeszcze inne kwestie. Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, co do zasady, wymaga przepracowania całego roku kalendarzowego u danego pracodawcy w celu nabycia prawa do trzynastki. Przewiduje również przesłanki pozbawiające do niej prawa (np. z powodu spożywania alkoholu w czasie pracy). Teoretycznie takie przesłanki mogą wystąpić nawet w ostatnim dniu roku. Pracodawca zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia rocznego na zasadach określonych w przywołanej ustawie powinien więc w każdym przypadku (z wyłączeniem likwidacji jednostki) poczekać z wypłatą trzynastki do zakończenia roku, za który przysługuje.
Z pytania nie wynika, czy pracodawca należy do sfery budżetowej. Jeżeli nie, to zasady i termin wypłaty świadczeń o charakterze trzynastki powinny wynikać z przepisów zakładowych lub z umowy o pracę. Jeśli odsyłają one do ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, będzie ona miała zastosowanie tylko w takim zakresie, w jakim wypłata trzynastki nie została unormowana odrębnie przez pracodawcę w aktach prawa zakładowego lub w umowie o pracę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|